Через дешеві супутники у космосі зростає кількість зіткнень

космічний супутник

Автор фото, NASA

Підпис до фото,

На орбіті Землі вже налічується близько робочих 1300 супутників

Запуск тисяч дешевих телекомунікаційних супутників може призвести до різкого збільшення обсягу космічного сміття на орбіті і до зростання кількості зіткнень у космічному просторі.

У дослідженні Саутгемптонського університету наголошується, що протягом майбутніх 200 років кількість зіткнень між супутниками може зрости в півтора рази.

"У виробництві супутників відбулися значні зміни. Вартість виробництва одного телекомунікаційного супутника зазвичай сягає сотень мільйонів фунтів, проте у серійному виробництві супутники коштуватимуть набагато дешевше", - відзначає автор дослідження Г'ю Льюїс.

За словами вченого, очікується, що вже наступного року у космос запустять значно більше супутників, ніж зазвичай. На сьогодні на орбіті вже налічується близько 1300 діючих супутників.

Для зниження ризиків космічних зіткнень вчені рекомендують, зокрема, переміщувати супутники на низьку орбіту після закінчення місії, щоби вони згорали в земній атмосфері.

Фахівці також радять зменшувати розміри і вагу космічних апаратів і організовувати спеціальні місії для зняття з орбіти несправних супутників.

Однак, як зазначає керівник відділу з проблем космічного сміття Європейської космічної асоціації Голгер Крег, в умовах жорсткої конкуренції багато компаній не можуть виконувати всі необхідні вимоги та своєчасно утилізувати свої супутники.

Сьогодні на орбіті Землі налічується близько 750 тисяч об'єктів розміром більше одного сантиметра. А обсяг космічного сміття вже є перешкодою для подальшого освоєння космосу.

Оскільки середня швидкість руху об'єктів становить 40 тис. км на годину, зіткнення на орбіті можуть призвести до серйозних наслідків.

За останні роки фахівці вже неодноразово пропонували шляхи вирішення проблем космічних відходів.

Приміром, наприкінці минулого року Японія запустила вантажний корабель, який за допомогою величезного невода має прибрати з земної орбіти хоча би невелику частину космічного сміття.