Британія: чому Тереза Мей оголосила дострокові вибори?

Тереза Мей

Автор фото, Getty Images

Прем'єр-міністр Великої Британії Тереза ​​Мей в середу попросить парламент оголосити про проведення 8 червня дострокових виборів - на три роки раніше від встановленого терміну.

Пані Мей, яка очолила британський уряд в липні 2016 року після відставки Девіда Кемерона, до останнього заперечувала можливість дострокових виборів до 2020 року.

Лідер торі, які упевнено лідирують за популярністю у всіх опитуваннях, пояснила дострокові вибори прагненням стабільності в умовах, коли країна почала переговори про вихід з ЄС.

Одразу після цього оголошення фунт стерлінгів незначною мірою впав відносно до долара, але майже одразу піднявся до найвищих показників з лютого.

Опитування показують, що Тереза Мей з великою імовірністю вибори виграє. Ця перемога посилить позиції Консервативної партії напередодні переговорів про вихід з ЄС і зменшить політичну непередбачуваність в країні.

Підпис до відео,

Ва-банк Терези Мей

На думку пані Мей, політичні ігри інших партій заважають успішному виходу з ЄС і стабільності всередині країни.

"Тому нам потрібні загальні вибори. І нам потрібні вони зараз", - заявила голова уряду.

За словами пані Мей, зараз країна діє як єдине ціле, а Вестмінстер - ні.

Опозиційна Лейбористська партія раніше обіцяла заблокувати фінальну угоду про вихід з ЄС, Шотландська національна партія обіцяла голосувати проти законопроекту про припинення пріоритету європейського законодавства над британським, а ліберал-демократи погрожували завести роботу парламенту в глухий кут.

Пропустити подкаст і продовжити
подкаст
Що це було

Головна історія тижня, яку пояснюють наші журналісти

Випуски

Кінець подкаст

Про намір розпустити Палату громад і провести вибори Тереза Мей оголосила в екстреній заяві на Даунінг-стріт після зустрічі з міністрами.

"Це ваш шанс дійсно показати, що ви не просто перебуваєте в опозиції заради опозиції, і продемонструвати, що ви ставитеся до політики не як до гри", - сказала пані Мей, звернувшись до політичних опонентів.

"Давайте завтра проголосуємо за вибори. І дамо зробити вибір людям", - сказала вона.

Лідер лейбористів Джеремі Корбін привітав рішення прем'єр-міністра, сказавши, що вибори дадуть можливість британцям "проголосувати за уряд, який буде ставити на перше місце інтереси більшості".

"Лейбористи пропонують ефективну альтернативу чинному уряду, який виявився неспроможним перебудувати економіку, а натомість влаштував руйнівні скорочення витрат і призвів до зниження рівня життя", - додав пан Корбін.

"Це можливість змінити напрямок розвитку країни. Якщо ви не хочете катастрофічно важкого "брекзиту". Якщо ви хочете, щоби Британія залишилася в єдиному ринку. Якщо ви хочете, щоби Британія залишалася відкритою, толерантною і єдиною. Це ваш шанс", - прокоментував лідер ліберал-демократичної партії Тім Фаррон.

"Тільки ліберал-демократи можуть не допустити консервативної більшості", - додав він.

Перший міністр Шотландії Нікола Стерджен звинуватила консерваторів у бажанні "повернути Британії вправо, нав'язати жорсткий "брекзит" і провести ще більші скорочення витрат:

Як зазначив представник прем'єрки, Тереза Мей вже повідомила королеві Єлизаветі ІІ про намір попросити парламент проголосувати за дострокові вибори.

Попередник пані Мей на посаді прем'єра, Девід Кемерон, назвав її рішення сміливим і правильним.

"Мої найкращі побажання всім консервативним кандидатам", - написав він у Twitter.

Затяті прихильники "брекзиту" з Партії незалежності Сполученого Королівства (UKIP) назвали рішення пані Мей цинічним і продиктованим не стільки бажанням принести країні добробут, скільки слабкістю опозиційної Лейбористської партії.

"Ми перебуваємо у розпалі переговорів про "брекзит", і ці вибори - відмінна можливість для 52% [тих, хто проголосував за вихід з ЄС на референдумі] проголосувати за UKIP, єдину партію, яка всім серцем виступає за швидкий і ефективний "брекзит", - прокоментував лідер партії Пол Наттол.

Дострокові вибори оголошено, що далі?

Акт про фіксований термін повноважень парламенту від 2011 передбачає, що загальні вибори до парламенту проводяться кожні п'ять років у перший четвер травня.

Попередні вибори в британський парламент відбулися 7 травня 2015 року, наступні мали бути не раніше 2020 року.

Зараз законопроект про проведення дострокових виборів повинен схвалити парламент. Для цього необхідні дві третини голосів членів Палати громад.

Палата громад складається з 650 депутатів. Відтак, щоби дострокові вибори відбулися, необхідна підтримка 434 парламентарів.