Недоношених ягнят вперше виходили у штучній матці

Ягненок Копирайт изображения Partridge, E. A. et al. / Nature Communications
Image caption Так виглядає штучна матка для недоношених ягнят

Американським вченим вдалося виходити недоношених ягнят за допомогою штучної матки, яка виглядає як великий пластиковий пакет.

Штучна матка забезпечує ембріони всім необхідним для розвитку і дозрівання, включно з безперервним кровопостачанням і захисним шаром амніотичної рідини.

Вчені вважають, що їхній винахід колись зможе допомогти виходжувати недоношених немовлят. Випробування на людях, можливо, почнуться за кілька років.

Штучну матку сконструювали і створили вчені з дитячої лікарні Філадельфії. Вони відзначають, що створений орган не є заміною материнській утробі, а лише дозволяє підтримати життєздатність малюків, народжених раніше від терміну.

На разі у світі виходжують немовлят, що з'явилися на світ орієнтовно на 23 тижні вагітності або пізніше. Їх поміщають у спеціальні інкубатори і підключають до апарату штучної вентиляції легенів.

Винахід учених - пластикова сумка-матка - містить суміш теплої води і солей, схожу за складом з амніотичної рідиною, що оточує ембріон у природних умовах.

Плід, який росте, вдихає і ковтає цю рідину так само, як це зазвичай відбувається в утробі матері. Літри цієї суміші постійно проходять через штучну матку, забезпечуючи безперервну подачу кисню і поживних речовин.

Поміщене у мішок ягня не може отримувати кисень і поживні речовини через плаценту, але його пуповину підключають до спеціального апарата, який виробляє ці речовини.

Головне завдання штучної матки - допомогти дозріванню бронхолегеневої системи плода. У дітей, яких народжують раніше, ніж на 23 тижні вагітності, практично немає шансів на виживання, на 23 тижні рівень виживання становить вже 15%, на 24 тижні - 55%, а на 25 тижні - 80%.

В результаті досліджень встановлено, що недоношені ягнята, чий фізіологічний плодовий розвиток був на тому ж рівні, що і у 23-тижневих немовлят, добре розвивалися, перебуваючи у штучній матці.

Ягнят виймали з неї через 28 днів, коли їхні легені вже були достатньо розвинені, і вони могли дихати самостійно.

Деяких ягнят довелося при цьому умертвити, щоби вивчити стан їхнього мозку і внутрішніх органів. Але значна частина піддослідних тварин вижила, і після цього їх штучно вигодували.

Творці штучної матки ще мають вирішити низку проблем - наприклад, як уникнути внутрішньоутробної інфекції або забезпечити ембріон достатньою кількістю гормонів.

Також на цю тему

Новини на цю ж тему