МЗС: демонтаж пам'ятника воїнам УПА в Польщі - це провокація

польща, пам'ятник воънам УПА, вандалізм Копирайт изображения Ruch Narodowy

Україна обурена "демонстративними і зухвалими" діями щодо демонтажу пам'ятника воїнам УПА в селі Грушовичі у Польщі. Про це повідомила прес-служба міністерства закордонних справ України.

"Це відверта провокація в переддень вшанування 70-х роковин злочинної акції "Вісла" - очевидно з метою відвернення уваги від цієї сумнозвісної дати", - йдеться у коментарі.

В МЗС додали, що як Україна, так і Польща зацікавлені в тому, аби спокійно врегулювати цю ситуацію у правовому полі, щоби надалі подібне не повторилося.

"Ми звернемося до польської сторони за офіційними роз'ясненнями і узгодимо подальші кроки стосовно легалізації усіх місць поховань як на території Польщі, так і польських в Україні з метою забезпечення їм належної опіки на державному рівні", - наголосили в українському міністерстві.

26 квітня активісти та представники польських націоналістичних організацій, зокрема "Національного руху", розібрали на кладовищі села Грушовичі поблизу Перемишля пам'ятник воякам УПА.

Акція відбувалася за згодою війта гміни Стубно. Поліція не втручалася.

Копирайт изображения UNIAN

"Антиукраїнська провокація"

Організація Об'єднання українців Польщі висловила протест з приводу демонтажу пам'ятника і назвала інцидент "черговою антиукраїнською провокацією".

У заяві підкреслили, що організатори акції не приховують, що мають за мету перешкодити відзначенню 70-ї річниці операції "Вісла". Заходи, присвячені операції з депортації 140 тис. українців на північ і захід Польщі, заплановані в Перемишлі з 28 квітня до 1 травня.

Голова Об'єднання українців Польщі Петро Тима заявив, що це не перший подібний випадок на території Польщі.

"З часу анексії Криму маємо у Польщі активізацію проросійських середовищ. Однією з форм такої активізації є наруга над місцями поховань вояків УПА", - заявив пан Тима в коментарі телеканалу "112 Україна".

За словами голови Об'єднання українців Польщі, польська влада реагує абсолютно неадекватно.

"Ці крайні середовища різним чином розпалюють протиукраїнські настрої у Польщі, а влада вдає, що нічого не відбувається. Маємо справу зі злочином. Натомість не встановлено жодного винного", - додав Петро Тима.

Копирайт изображения LV.NPU.GOV.UA

Війна пам'ятників

Випадки вандалізму щодо польських пам'ятників відбуваються і в Україні. З початку 2017 року такі випадки почастішали.

Так, на початку березня невідомі пошкодили два пам'ятники - у Львові та селі Підкамінь Бродівського району.

У січні невідомі знищили польський меморіал у селі Гута Пеняцька Бродівського району на Львівщині.

Пізніше у січні невідомі спробували розгромити вхід на польське військове кладовище у селищі Биківня під Києвом.

Загалом, за інформацією порталу "Історична правда", впродовж 2014-2016 років у Польщі зруйнували і осквернили 14 могил та пам'ятних знаків українцям. Жоден із них не відновлений.

Новини на цю ж тему