Зонд "Кассіні" вийшов на зв'язок і надіслав перші фото Сатурна

Фото Копирайт изображения NASA/JPL-CALTECH/SSI
Image caption На цих необроблених знімках атмосфера Сатурна зафіксована із найближчої відстані в історії

Науковці НАСА отримали сигнал від космічного зонда "Кассіні", який ​​наблизився до атмосфери Сатурна на рекордно коротку дистанцію і пірнув у кільця планети.

Зонд успішно завершив перший із запланованих 22 зближень з атмосферою і надіслав на Землю перші фотографії.

Очікують, що із кожним з таких прольотів протягом наступних п'яти місяців "Кассіні" буде просуватися дедалі ближче до поверхні планети і дійде в результаті до внутрішнього, найближчого до Сатурна кільця.

Науковці сподіваються, що в результаті місії зонд надішле на Землю фотографії безпрецедентної якості, а також дані, які допоможуть дати відповіді на безліч досі не вирішених питань про історію цієї планети.

"Жоден космічний апарат ніколи не був такий близький до Сатурна", - розповів керівник місії "Кассіні" доктор Ерл Мейз.

"Ми могли покладатися тільки на прогнози, що ґрунтуються на наших знаннях про інші кільця Сатурна, наших уявленнях про те, яким буде простір між кільцями і Сатурном. Я радий повідомити, що "Кассіні" пройшов крізь цей простір, як ми і планували, і повернувся у відмінній формі", - розповів він.

Копирайт изображения NASA/JPL-CALTECH
Image caption "Кассіні" повинен пролетіти між зовнішніми кільцями Сатурна і його атмосферою 22 рази

"Кассіні", який рухається з величезною швидкістю ( понад 110 тисяч кілометрів на годину) пірнув під кільця Сатурна в середу, о 9 ранку за Гринвічем (опівдні за Києвом).

Зіткнення навіть із крихітними частинками на такій швидкості (а в кільцях обертаються дрібні уламки льоду і породи) може завдати шкоди космічному апарату.

І хоча аналітики вважають, що шанси такого зіткнення невеликі, фахівці з управління польотом хотіли уникнути навіть найменшого ризику, тому під час маневру зонд використав як щит свою велику антену.

Саме тому під час стрибка антена була відвернута від Землі, і радіоконтакт з "Кассіні" був втрачений.

Зонд зробить ще 21 такий стрибок, після чого увійде в щільні шари атмосфери Сатурна.

На цьому місію "Кассіні" доведеться завершити, оскільки до того часу на його борту практично не залишиться пального.

Копирайт изображения NASA/JPL-CALTECH
Image caption Орбіти "Кассіні" навколо Сатурна

Одне з головних завдань місії - визначити масу і, відповідно, вік кілець Сатурна. Чим більша їхня маса, тим вищий шанс, що вони дуже давні - можливо, навіть сформувалися одночасно з появою самого Сатурна.

Копирайт изображения NASA/JPL-CALTECH

Згідно з однією з теорій, вік кілець може бути зовсім невеликим, тому що, можливо, вони є рештками комети, яка дуже близько підійшла до Сатурна і була розірвана його гравітаційним полем.

Також на цю тему

Новини на цю ж тему