Freedom House: Крим серед лідерів утиску свободи ЗМІ

крим Копирайт изображения Reuters
Image caption Крим визнали територією з однією з найгірших ситуацій зі свободою слова

Міжнародна правозахисна організація Freedom House оприлюднила рейтинг країн за свободою ЗМІ, у якому Крим виділений окремою територією і є серед лідерів за гоніннями на журналістів поруч з Північною Кореєю, Туркменістаном та Узбекистаном.

Україна у цьому рейтингу займає 111 місце зі 199 країн та територій і позначена як "частково вільна" - покращила становище на одне місце.

У звіті за 2016 рік Україна була 112, а у 2012 році Україна посідала 130 місце.

Росія разом з Білоруссю у цьому рейтингу ділять 174 місце й вважаються "невільними" для ЗМІ країнами.

Найгірші з найгірших

З 66 країн та територій, які названі "невільними", Freedom House виділила десятку, де ЗМІ утискаються найбільше: Північна Корея та Туркменістан ділять 198 місце, Узбекистан - 197 місце, Крим та Еритрея - 195 місце, Куба та Екваторіальна Гвінея - 193 місце, Азербайджан, Іран та Сирія - 190 місце.

Загалом у звіті вказують на три головні зміни у рейтингу 2017 року - Афганістан з розділу "невільні" став "частково вільним", Мальдіви перейшли у розділ "невільні", а Польща спустилась з "вільних" до "частково вільних".

Проблеми України

За словами авторів доповіді, влада Китаю та Росії не тільки встановили повний контроль над власними ЗМІ, але й активно намагаються впливати на ЗМІ сусідніх країн.

Зокрема, вказується, що Росія намагається суттєво впливати на Україну шляхом дезінформації та підриву легітимності інституцій.

У відповідь влада України запровадила обмеження для російських ЗМІ і не допустила до країни десятки журналістів.

Копирайт изображения AFP
Image caption Незаконна окупація Криму та конфлікт на сході країни навряд чи дозволить владі відкрити вільний доступ інформації з міркувань національної безпеки, йдеться у звіті

У звіті вказують на заборону на початку 2017 року трансляції у кабельних мережах України російського каналу "Дождь", який показав Крим як частину Росії.

Автори вказують, що незаконна окупація Криму та конфлікт на сході країни навряд чи дозволить владі відкрити вільний доступ інформації з міркувань національної безпеки.

"Це може підривати свободу преси в країні найближчими роками", - вказують у звіті.

Хоча автори і вказують, що останні демократичні зміни загалом покращили ситуацію зі свободою ЗМІ в Україні.

Лідерами за свободою ЗМІ у світі стали Норвегія та Нідерланди.

13% населення світу користується здобутками вільної преси, 42% населення мають частково вільну пресу, а 45% живуть в країнах, де медіа-середовище є невільним.

Загалом автори зазначили, що у 2016 році світовий рівень свободи преси впав до найнижчої позначки за останні 13 років через безпрецедентні загрози, яких зазнають журналісти та ЗМІ в провідних демократичних державах, масові переслідування в авторитарних країнах, а також рух Росії та КНР у бік посилення їхнього впливу за межами своїх кордонів.

Новини на цю ж тему