Знеболювальні "підвищують ризик серцевого нападу"?

Pills Копирайт изображения Science Photo Library

Нещодавнє дослідження виявило зв'язок між прийомом великих доз поширених протизапальних знеболювальних, таких як ібупрофен, і серцевими нападами.

Дослідження, опубліковане в медичному журналі BMJ, спирається на попередні роботи, присвячені зв'язку між такими препаратами і серцевими проблемами.

Дослідники стверджують, що найбільший ризик припадає на перші 30 днів прийому цих препаратів.

Втім, вони зауважують, що наразі висновки неоднозначні. Ризик може зростати і під впливом інших чинників, а не лише вжитку знеболювальних.

Щоб дослідити, коли й від чого виникають проблеми з серцем, міжнародна дослідницька група проаналізувала дані про 446 763 пацієнтів.

Ці люди приймали нестероїдні протизапальні препарати (НПЗП) - ібупрофен, диклофенак, целекоксиб, напроксен та ін., причому робили це за призначенням лікаря, а не купуючи ліки в безрецептурному відділі.

Привернення уваги до проблеми

Вивчивши дані з Канади, Фінляндії та Великої Британії, дослідники стверджують, що вжиток згаданих препаратів для зменшення болю та запалення може підвищити ризик серцевих нападів уже на першому тижні прийому.

Особливо явно ризик спостерігається протягом першого місяця прийому в разі застосування високих доз (наприклад, понад 1200 мг ібупрофену на день).

Втім, зв'язок поки не можна вважати однозначним через низку факторів, уточнюють вчені.


Копирайт изображения Science Photo Library

Чи справді винні знеболюючі?

Фахівець зі статистики й почесний професор Відкритого університету Кевін МакКонвей вважає, що це дослідження проливає світло на можливий зв'язок між НПЗП і серцевими нападами.

Втім, додає він, "попри велику вибірку піддослідних, деякі аспекти все ще незрозумілі".

"Можливо, частота серцевих нападів насправді підвищується не від знеболювальних".

Високі дози знеболювальних зазвичай прописують тим, хто страждає від сильного болю, - пояснює пан МакКонвей. Якщо, наприклад, протягом наступного тижня у когось стається серцевий напад, важко сказати, чи він пов'язаний з ліками, чи з тими симптомами, через які ці ліки, власне, прописали.

А може, винний ще якийсь третій чинник, каже він.

Професор МакКонвей також вказує, що дослідники не повною мірою враховували інші важливі фактори впливу на серце, такі як куріння та ожиріння, які також можуть відігравати значну роль.

Що робити пацієнтам?

Лікарі й раніше знали з досліджень, що нестероїдні протизапальні препарати можуть підвищувати ризик серцевих проблем та інфаркту.

За поточними рекомендаціями британського Національного інституту здоров'я, слід виявляти обачливість, призначаючи НПЗП пацієнтам з серцевими розладами, а в деяких випадках (наприклад, при серйозних формах серцевої недостатності) - й зовсім уникати таких препаратів.

Д-р Майк Нептон з Британського фонду боротьби з серцевими захворюваннями радить лікарям і пацієнтам ретельно зважувати користь і небезпеку від застосування НПЗП у високих дозах, особливо якщо пацієнти вже мали серцеві напади або належать до групи ризику.

А професор Гелен Стоукс-Лемпард, голова Королівського коледжу лікарів загальної практики, наголошує: будь-які лікарські призначення мають виходити з індивідуальної медичної історії пацієнта й регулярно переглядатися.

На її думку, висновки нового дослідження важливі для внесення коректив у майбутні рекомендації.

"Втім, лікарі загальної практики вже й так зменшують застосування НПЗП для лікування пацієнтів з хронічним больовим синдромом, - додає вона. - Деякі препарати, охоплені дослідженням, поступово виходять з ужитку, зокрема целекоксиб. Адже відомо, що їхній тривалий прийом викликає в окремих пацієнтів серйозні побічні ефекти".

Копирайт изображения iStock

Чи варто приймати знеболюючі, що продаються без рецепту?

У дослідженні взяли участь пацієнти, які купували знеболювальні за вказівкою лікаря, а не за власною ініціативою в безрецептурному відділі.

Дослідники пов'язують зростання ризику саме з високими дозами препаратів - більшими від рекомендованих для разового вжитку (наприклад, понад 1200 мг ібупрофену на день).

Але, на думку пані Стоукс-Лемпард, висновки варто прийняти до уваги й тим, хто купує НПЗП самостійно, намагаючись побороти біль.

Загальна рекомендація Національної служби охорони здоров'я полягає в тому, щоби приймати мінімальні ефективні дози НПЗП протягом якомога коротшого часу.

Якщо ж людина помічає, що їй доводиться приймати знеболювальні дуже часто або перевищувати рекомендоване дозування - слід звернутися до лікаря.

Наскільки зростає ризик?

Як стверджують критики, один з головних недоліків нового дослідження полягає у невизначеності вихідного ризику - тобто, ймовірності серцевого нападу в даної групи людей, якби вони не приймали НПЗП.

Без такої інформації дуже складно скласти думку щодо того, чи ризик зростає.

Професор Стівен Еванс з Лондонської школи гігієни та тропічної медицини вважає, що це дослідження насправді не прояснює рівень ризику, попри переконаність його авторів у тому, що навіть кілька днів прийому НПЗП посилюють небезпеку.

Пан Еванс висуває два зауваження: "По-перше, ризик відносно малий, а по-друге, ці відкриття мало стосуються людей, які мають доволі здорове серце".

Новини на цю ж тему

Асоційовані інтернет-сайти

ВВС не несе відповідальність за зміст зовнішніх інтернет-сайтів