Верховна Рада припинила повноваження депутата Артеменка

Андрій Артеменко Копирайт изображения UNIAN
Image caption Андрій Артеменко оскаржує указ президента про припинення громадянства у Вищому адміністративному суді України

Верховна Рада України проголосувала за припинення депутатських повноважень Андрія Артеменка. Підставою для рішення парламенту став указ президента України про припинення громадянства депутата.

"За" проголосувало 244 депутата.

Відповідно до статті 81 Конституції України та закону "Про статус народного депутата України", повноваження члена парламенту припиняються достроково у разі припинення його громадянства або його виїзду на постійне проживання за межі України.

Президент України на прес-конференції 14 травня заявив, що виконав норми Конституції, оскільки Комісія з питань громадянства надала документальні докази наявності в Андрія Артеменка громадянства Канади.

Сам Андрій Артеменко 12 травня письмово звернувся до комітету з питань регламенту ВРУ, у якому повідомив, що 5 травня подав адміністративний позов до Вищого адміністративного суду України про визнання незаконним та скасування указу президента, яким припинене його громадянство. Він закликав колег не виносити до сесійної зали питання про його мандат, допоки суд не ухвалить рішення.

Під час дебатів у залі парламенту лідер фракції Радикальної партії Олег Ляшко заявив, що "проти припинення громадянства Артеменка голосуватимуть ті, хто також має паспорт іншої держави".

Представники "Самопомочі" та БПП твердили, що у сесійній залі багато людей, які мають подвійне громадянство і що СБУ має перевірити кожного депутата.

У той же час, представник "Опозиційного блоку" Нестор Шуфрич заявив, що парламент має відкласти розгляд цього питання, допоки Вищий адмінсуд не розгляде позов Андрія Артеменка.

"Інакше це виглядає як політичне переслідування", - заявив він.

Припинення українського громадянства Андрія Артеменка спричинило дискусії про те, наскільки юридично вивіреним є відповідний указ президента і чи не криються за ним політичні мотиви.

Попри різні оцінки цього рішення, експерти і правозахисники кажуть, що українське законодавство має суперечності у частині втрати громадянства. Вони не виключали, що указ президента може стати підставою для звернень до Конституційного суду України.

Негромадянин Артеменко: що криється за указом президента

Експертів непокоїть не лише юридична колізія навколо позбавлення громадянства. Але й той факт, що указ президента щодо Андрія Артеменка з'явився невдовзі після того, як The New York Times опублікувала статтю про те, що український депутат передав адміністрації Трампа план вирішення конфлікту на Донбасі, який, як ідеться у статті, передбачає виведення "російських військ" з Донбасу, зняття санкцій з Росії та проведення референдуму щодо передачі Криму в оренду Росії.

Також Андрій Артеменко, за даними газети, розповідав про можливу корупцію президента Порошенка.

Генеральна прокуратура України проводить розслідування за ознаками державної зради Андрієм Артеменком.

Новини на цю ж тему