Суперечки про пенсійну реформу можуть затримати транші МВФ

пенсіонери Копирайт изображения UNIAN
Image caption Пенсійна реформа означатиме підвищення пенсій або пенсійного віку?

На 16 травня, коли у Києві має розпочати роботу спеціальна місія МВФ, уряд так і не оприлюднив свого проекту пенсійної реформи.

Узгодження проекту із головним кредитором триває, хоча згідно із Меморандумом, відповідний законопроект мав бути готовий до початку травня.

Що треба знати про домовленості України з МВФ

Ця затримка вже змусила оглядачів припускати, що наступні порції фінансової допомоги МВФ та інших міжнародних кредиторів також можуть затриматися.

Рейтингова агенція S&P вважає, що "наступний транш МВФ, а також пов'язані із ним кошти міжнародних донорів, швидше за все, надійдуть у другій половині 2017 року - за умови, що Україна досягне прогресу у проведенні ключових реформ - земельної і пенсійної".

Те, що події розгортаються із порушенням термінів, непрямо підтверджує і повідомлення агенції "Інтерфакс-Україна", яка з посиланням на свої "джерела" на переговорах повідомляє, що МВФ не погоджується із пропозиціями уряду щодо підвищення пенсій та скасування їх оподаткування для пенсіонерів, які працюють.

Два погляди на одну реформу

Ще всередині квітня українські урядовці казали, що все відбувається за графіком. Міністр соціальної політики Андрій Рева на засідання уряду 19 квітня заявив, що "ми знаходимося на завершальному етапі підготовки пенсійної реформи", і що вона "на 99%" погоджена із МВФ.

Він також говорив про те, що до 16 травня - дати приїзду місії фонду та відновлення пленарних засідань парламенту - відповідний законопроект вже буде на руках у депутатів.

Замість цього уряд вийшов із ініціативою підвищити пенсії для найменш захищених категорій пенсіонерів з 1 жовтня, яке уряд називає "осучасненням", а також скасувати оподаткування пенсій.

За попередніми оцінками, "осучаснення" пенсій для 5 мільйонів 620 тисяч українських пенсіонерів коштуватиме 12 млрд грн бюджетних коштів.

"Якщо я цього не зроблю, - будь ласка, я готовий тоді піти у відставку", - заявив прем'єр-міністр Володимир Гройсман.

Водночас у баченні МВФ пенсійна реформа передбачає серйозний перегляд пенсійного віку і трудового стажу.

Там наполягають, що у теперішньому вигляді українська пенсійна система не здатна існувати, і покривати багатомільярдний дефіцит Пенсійного фонду буде дедалі важче.

Транші об'єднуються і посуваються?

Останній транш від МВФ - на 1 млрд доларів - Київ отримав 3 квітня. Загалом від березня 2015 року за програмою розширеного фінансування, розрахованою на 17 млрд доларів, Україна отримала чотири транші на 8,7 млрд.

Очікувалося, що цього року Київ має отримати від МВФ чотири транші.

У квітні, після отримання чергової порції позики, міністр фінансів Олександр Данилюк говорив про можливість отримання наступної вже у травні.

"На цей рік планувалося чотири транші, і ми плануємо ці чотири транші отримати. Наступний може бути в травні місяці", - заявив урядовець "5 Каналу".

Проте тепер міністр фінансів каже про можливість об'єднання решти трьох траншів, на які, виглядає, в уряді розраховують пізніше, ніж очікувалося.

В інтерв'ю Reuters Олександр Данилюк заявив, що терміном ухвалення ключових реформаторських законопроектів є середина липня, коли парламент має піти на канікули.

Новини на цю ж тему