В Ірані обирають президента країни

Фото чотирьох кандидатів у президенти Ірану Копирайт изображения AFP

В Ірані у п'ятницю проходять президентські вибори, на яких чинний керівник Ірану Хасан Роухані боротиметься за переобрання на другий термін.

Його головним суперником називають 56-річного Ібрагіма Раїсі - консервативного священнослужителя, який, як вважається, користується підтримкою верховного лідера Ірану аятоли Алі Хаменеї.

В Ірані жартують, що боротьба триває між "білим" і "чорним", оскільки Роухані носить білу чалму, а Раїсі - чорну.

Хто є хто

Хасан Роухані був обраний президентом Ірану у 2013 році. Він пообіцяв покласти край міжнародній ізоляції країни і створити вільне суспільство.

Через два роки після його обрання уряд Ірану уклав історичну угоду з шістьма світовими державами, відповідно до якої Іран погодився частково згорнути ядерну програму в обмін на скасування економічних санкцій.

Під час кампанії пан Роухані спирається на підтримку реформістів на чолі з екс-президентом Мохаммадом Хатамі, якого називають "іранським Горбачовим".

Копирайт изображения EPA
Image caption Понад 1600 осіб подали документи на реєстрацію кандидатами у президенти Ірану, але затверджено було тільки шість

Ібрагім Раїсі - консервативний священик і "сеїд" - так за шиїтською традицією називають тих, хто веде свій родовід безпосередньо від пророка Мухаммеда. Йому 56 років.

Він учений-богослов і прихильник жорстких заходів. Пан Раїсі зробив успішну кар'єру в юриспруденції, вже в 25 років став заступником головного прокурора Тегерана.

1988 року він був одним з чотирьох суддів, що засідали в так званих "комісіях смерті". Ці комісії засудили до страти понад чотири тисячі політичних в'язнів.

2010 року Ібрагім Раїсі особисто відповідав за страту дев'яти демонстрантів.

Якщо ніхто із кандидатів не отримає більше ніж 50% голосів виборців, наступного тижня відбудеться другий тур голосування.

Згідно з заявою міністра внутрішніх справ, у країні відкрилися 63 500 виборчих дільниць. Голосування має тривати до 18 години за місцевим часом, проте раніше на виборах час голосування часто продовжували на кілька годин через високу явку.

Попередні результати мають оголосити у неділю.

Про ворогів і спокій

Спочатку у виборах брало участь шість кандидатів, однак двоє з них - мер Тегерана і віце-президент - відмовилися від перегонів. Ще два кандидати, які продовжують боротьбу - це прихильник реформ Мустафа Хашемі-Таба і ультраконсерватор Мустафа Мірсалім.

В останній день виборчої кампанії, 17 травня, духовний лідер Ірану аятола Алі Хаменеї закликав виборців активно голосувати, аби таким чином продемонструвати популярність ісламського режиму.

"Американські, європейські чиновники і представники сіоністського режиму стежать за нашими виборами, аби оцінити рівень участі", - заявив він.

"У іранської нації є вороги. Перед лицем ворога люди повинні показати свою рішучість і спокій", - додав Алі Хаменеї.

2009 року вибори президента завершилися масовими акціями протесту, з жертвами і сотнями арештів.

Новини на цю ж тему