Вибори президента Ірану: Роухані оголосили переможцем

Роухані Копирайт изображения EPA

Чинний президент Ірану Хасан Роухані переміг на виборах і залишиться на другий термін, оголосив міністр внутрішніх справ країни.

Він набрав 57% голосів виборців - близько 23 млн із 40.

Таким чином пан Роухані переміг уже в першому турі.

Водночас його головний суперник Ібрагім Раїсі поскаржився на порушення у день виборів.

Він звинуватив прихильників Роухані у пропаганді на виборчих дільницях, що заборонено законом.

Державне телебачення Ірану привітало пана Роухані з перемогою.

Копирайт изображения Reuters
Image caption Пан Роухані голосує на виборчій дільниці

Міністр внутрішніх справ повідомив, що пан Раїсі - консервативний богослов - набрав 38,5% голосів. Вважають, що його підтримував Верховний лідер Ірану - аятола Хоменеї.

Час голосування у п'ятницю продовжили на п'ять годин через несподівано високу явку - близько 70%.

Пана Роухані обрали на перший президентський термін у 2013 році. Він обіцяв покласти край міжнародній ізоляції країни і створити вільне суспільство.

За два роки уряд Ірану уклав історичну угоду із шістьма світовими державами, за якою Іран погодився частково згорнути ядерну програму в обмін на скасування економічних санкцій.

Аналіз: відплата консерваторам

Касра Наджі, BBC Persian

Іранські консерватори мобілізували всі ресурси, щоб їхній виборець прийшов на дільниці. Їм потрібен був останній центр влади в Ірані, який вони не контролювали: виконавчу владу.

Відчуваючи ці зусилля, прихильники президента Роухані, які підтримують його обіцянки вести країну в бік помірності, також прийшли у великій кількості.

Явка виявилася безпрецедентною. У Тегерані проголосували 5 мільйонів людей - удвічі більше, ніж у 2013-му.

Це була відплата людей консерваторам, які їх залякували, ув'язнювали, змушували виїжджати з країни та дискримінували жінок.

Президент Роухані тепер матиме потужніший мандат, аби просувати свої реформи, покласти край екстремізму, будувати мости із зовнішнім світом та розвивати економіку.

Іранці сказали рішуче "Так" президенту, який обіцяв розширити осибисті та політичні свободи і посилити відповідальність усіх центрів влади, як-от Революційної гвардії.

Копирайт изображения Getty Images

Президент є найвищим виборним посадовцем в Ірані і главою виконавчої влади.

Однак більшу владу має Верховний лідер Ірану, під контролем якого перебувають озброєні сили, судова система, державне телебачення та інші ключові урядові організації. Він також визначає зовнішню політику країни.

Нині цей пост обіймає Алі Хоменеї.