Рейтинг Китаю впав вперше за чверть століття

китайці Копирайт изображения Getty Images

Зниження рейтингу Китаю відбулося на тлі побоювань щодо майбутнього економіки країни.

Інвесторська служба рейтингової агенції Moody's понизила довготерміновий кредитний рейтинг у національній та іноземній валюті на одну сходинкку - від Аа3 до А1.

Агенція також змінила свій прогноз зі стабльного на негативний.

У заяві Moody's йдеться, що зниження рейтингу відбиває очікування, що фінансова міцність країни "дещо послабиться впродовж найближчих років на тлі зростання боргу і потенційного уповільнення економічного розвитку".

У 2016 році китайська економіка зросла на 6,7% проти 6,9% у 2015 році. Це найнижчі темпи росту від 1990-х.

Проте міністр фінансів Китаю заявив, що Moody's перебульшує економічні проблеми і недооцінює реформістські зусилля китайської влади.

Зниження рейтингу може підвищити вартість запозичень для Китаю.

Аналіз: Карішма Васвані, азійський бізнес-кореспондент

Це перше зниження китайського кредитного рейтингу за понад 25 років, отже, це є досить важливим.

Проте міжнародні інституції вже не вперше "б'ють у дзвони" по китайському боргу, який зростає. Це триває вже впродовж кількох останніх років.

В кінцевому рахунку, зниження рейтингу порушує фундаментальне запитання: чи варто вірити у здатність китайського уряду впоратися з цим боргом? Або ж чи має уряд можливість якось подовжити строк дії безкінечних кредитних ліній, або хоча б зменшити обсяги кредитів? І як це зробити, одночасно зберігаючи сильні економічні показники?

Очевидно, Moody's став на бік песимістів.

У своїй заяві агенція вказує на уповільнення китайської економіки, тоді як кредити допомагають втримати економічне зростання. Там також йдеться про те, що програма реформ може посунути на другий план пріоритет економічного росту.

Копирайт изображения Getty Images

Треба також пам'ятати, що цей рік є визначальним для президента Сі Цзіньпіна, якому доведеться зіткнутися із викликом складного політичного форуму наприкінці цього року. Сильна економіка забезпечує довіру і легітимність політичного лідера. Китайські оглядачі відзначають, що стабльне зростання є критично важливим для нього саме зараз.

Ось чому негативні оцінки китайського боргу з боку міжнародних інституцій, таких, як Moody's, не сприймають у Пекіні.

Нині борг Китаю становить близько 260% до ВВП. Вищі рівні боргу зазвичай означають вищий рівень ризику.

Також варто відзначити, що більша частина цього боргу належить державним або ж "квазі-державним" підприємствам, а не іноземним інвесторам. А відтак, немає прямої загрози того, що проблема перекинеться на інші економіки.

Але як би там не було, те, що відбувається у другій найбільшій економіці світу, не може не вплинути на решту країн.

Китай також є другим найбільшим імпортером товарів та комерційних послуг.

Крім того, країна відіграє суттєву роль як покупець нафти та інших сировинних товарів, і економічне уповільнення в Китаї є одним із факторів зниження світових цін на ці товари.

Прагнення Пекіну змінити баланс в економіці на користь внутрішнього споживання призвело до серйозних змін у виробничому секторі, які особливо стосуються важкої промисловості, наприклад, металургії.

Зниження рейтингу відбулося смаме тоді, коли китайська влада докладає зусиль, аби навести лад із кредитною політикою, яку називали серед загроз фінансової стабільності.

Новини на цю ж тему

Асоційовані інтернет-сайти

ВВС не несе відповідальність за зміст зовнішніх інтернет-сайтів