Після Манчестера: безпеку британців візьме на себе армія

Полиция Копирайт изображения Reuters

Міністр внутрішніх справ Британії Ембер Радд підтвердила, що на вулицях міст розмістять 3 800 військових після того, як прем'єр Тереза Мей фактично ввела в дію першу фазу операції Temperer. Її мета - залучити військових до підтримання безпеки в країні.

При цьому солдати не беруть на себе функцію озброєної поліції, а лише допомагають правоохоронцям.

Операція Temperer

За словами Терези Мій, керівництво поліції саме зможе вирішувати, де краще задіяти військовий. Хоча, скоріше за все, їх залучать до охорони туристичних пам'яток, аеропортів та інших важливих транспортних вузлів, а також великих спортивних заходів.

Зокрема, вони, вочевидь, повинні будуть стежити за безпекою фіналу Кубка Англії на стадіоні "Вемблі". Цей матч, який відбудеться у вихідні, потенційно може привернути увагу зловмисників.

Інші підрозділи будуть таємно розміщені в різних районах країни. Вони перебуватимуть в стані підвищеної боєготовності у разі можливих скоординованих нападів із застосуванням вогнепальної зброї.

Таке вже було 1980 року, коли відповідно до схожого плану взаємодії з армією поліція звернулася до спецназу SAS з проханням допомогти в штурмі іранського посольства в Лондоні, захопленого терористами.

Копирайт изображения Getty Images
Image caption Тепер поліції будуть допомагати військові

Однією з причин звернутися тоді до військових стало те, що можливості збройної поліції були набагато меншими, ніж сьогодні.

Зараз у поліції служить набагато більше офіцерів, які пройшли спеціальну підготовку з вогнепальною зброєю.

"Новий напад - можливий"

Копирайт изображения Getty Images

Рішення підвищити рівень загрози з "серйозного" до "критичного" ухвалили за рекомендацією незалежної комісії вперше з червня 2007 року, і приводом для цього є напад смертника в Манчестері, жертвами якого стали 22 людини.

"Це означає, що за її [комісії] оцінкою, новий напад не просто дуже ймовірний, але, можливо, неминучим", - заявила Тереза ​​Мей після зустрічі з представниками урядового антикризового комітету на Даунінг-стріт.

За словами Терези Мей, не виключено, що до вибуху в Манчестері причетне більш широке коло осіб. І саме ці побоювання змусили владу задіяти армію незадовго до виборів в країні.

"Збройних офіцерів поліції, які охороняють ключові об'єкти, замінять військовослужбовцями, - сказала вона. - Ви зможете помітити військових на деяких заходах, таких як концерти і спортивні матчі".

У свою чергу голова контртерористичних операцій Британії Марк Роулі підкреслив, щодо підвищення рівня загрози, то це було зроблено "в цілях обережності", оскільки під час розслідування подій в Манчестері поліція поки що не встановила повну картину того, що сталося.

Рівень загрози раніше піднімався до критичного лише двічі.

Спочатку 2006 року, коли розкрили змову з метою підірвати кілька трансатлантичних рейсів, на борт яких планувалося пронести вибухову рідину. А через рік рівень знову піднімали на тлі невдалої спроби підірвати балони з газом поруч з будівлею пабу в центрі Лондона і нападом в аеропорту Глазго, де теж фігурували газові балони.

В обох випадках рівень був знижений через кілька днів, однак, за словами Терези Мей, на цього разу він може тривати кілька тижнів.