В ОПЕК подовжать угоду про скорочення видобутку нафти

Генеральний секретар ОПЕК Копирайт изображения Reuters
Image caption Генеральний секретар ОПЕК, міністр енергетики, промисловості і мінеральних ресурсів Саудівської Аравії Халед бен Абдель Азіз аль-Фалех

Країни ОПЕК на зустрічі у Відні домовилися продовжити угоду щодо скорочення видобутку нафти до березня 2018 року. Про це повідомляють ЗМІ із посиланням на учасників переговорів.

Ще десять країн, що не входять в ОПЕК, у тому числі й Росія, також погодилися скоротити видобуток на цей період.

Продовжити угоду вирішили до березня, повідомляє Bloomberg, посилаючись на двох делегатів засідання у Відні. Про це ж пише Financial Times із посиланням на двох учасників зустрічі.

Країни ОПЕК ухвалили рішення щодо скорочення видобутку нафти наприкінці листопада минулого року.

Це означає, що видобуток сировини на добу скоротили на понад мільйон барелів. Це перше подібне узгоджене рішення з 2008 року.

Копирайт изображения Reuters

Ще одинадцять країн, які не входять до ОПЕК згодом погодили скорочення власного видобутку на 558 тисяч барелів на добу. До цього списку входить Росія. Вона скоротила видобуток на 300 тисяч барелів на добу.

Завдяки цьому скороченню ціна нафти виросла, перевищивши в грудні 2016 року позначку у 50 доларів за барель.

Ціна на нафту марки Brent у четвер до початку переговорів у Відні була 54,4 долара.

Після заяви міністра енергетики Саудівської Аравії Халіда аль-Фаліха про те, що угоду про скорочення обсягів видобутку навряд чи продовжать на більш тривалий термін, аніж дев'ять місяців, ціни на нафту почали знижуватися. Тоді вони впали до 53,2 доларів за барель.

Росія і Саудівська Аравія оголосили, що готові продовжити угоду про скорочення видобутку нафти на дев'ять місяців в середині травня.

Копирайт изображения Reuters

Участь Росії

Вперше Росія і країни ОПЕК домовилися про скорочення видобутку в листопаді минулого року - до 300 тисяч барелів нафти на добу.

У жовтні 2016 роки її видобуток перебував на рекордному рівні в 11,2 мільйонів барелів нафти в добу. У травні цього року видобуток в Росії вже знизився до 10,9 мільйонів барелів на добу.

Згідно з нещодавньою доповіддю аналітичної компанії Vygon Consulting, подібне скорочення не надто вдарило по нафтовим компаніям, бо вони скоротили видобуток на старих родовищах. Це було, на думку експертів, досить легко зробити з технічної точки зору.

Але в разі продовження заморожування видобутку, компаніям доведеться скорочувати роботу на нових родовищах. Технічно це складніше, аніж наростити видобуток нафти в майбутньому.

За розрахунками експертів Vygon Consulting, російські нафтові компанії можуть втратити десятки мільярдів рублів через зниження видобутку. Але бюджет країни отримає приблизно на 850 мільярдів рублів більше через зростання цін.

Економісти попереджають, що угода впливатиме на ринок у короткочасній перспективі.

На ринку стає більше виробників нафти, зокрема в США зростає видобуток на тлі "сланцевої революції".

Постачанням, замість країн ОПЕК, можуть займатися інші країни. Щодо цих ризиків попереджали, наприклад, у найбільшій російській нафтовій компанії "Роснефть", а також міністр економічного розвитку РФ Максим Орєшкін і експерти рейтингового агентства Standard & Poors.

У середині травня "Роснефть" попросила міністра енергетики Росії Олександра Новака на переговорах щодо із ОПЕК щодо скорочення нафтовидобутку передбачити плавний механізм виходу з угоди. Про це говорив глава компанії Ігор Сєчін.

"Ми звернулися до нашого міністра з проханням погодити з партнерами такий механізм роботи в рамках угоди, щоб вихід з нього був досить плавним", - сказав тоді пан Сєчін.

Новини на цю ж тему