Bellingcat: MH17 збив "Бук", що належав військовій частині з Курська

Курськ і Бук

Автор фото, BELLINGCAT

Підпис до фото,

Цей знімок мав заповнити прогалину в розслідуванні, але його допомогли виявили за допомогою користувача Twitter

Зенітно-ракетний комплекс "Бук", який влітку 2014 року збив малайзійський пасажирський літак, був приписаний до російської військової частини, кажуть розслідувачі Bellingcat у своїй новій доповіді. Як доказ вони оприлюднюють останнє відоме фото "Бука" перед передислокацією з Росії в Україну.

На фото видно чоловіка на тлі самохідної установки "Бук" під номером 332, позаду видно рожевий контейнер для перевезення ракети 3М8 ЗРК "Коло".

У Bellingcat стверджують, що саме з цього "Бука" стріляли по "Боїнгу-777", що виконував рейс MH17 17 липня 2014 року. Про це свідчать унікальні білі цифри, позначки габариту навантаження і транспортні маркування на корпусі.

"Вони є у тому ж місці, що і на фотографіях і відео "Бука" 332, коли він був у Росії у червні 2014 року і в Україні у липні 2014 року", - підкреслюють автори доповіді.

Фотографію із механіком зробили на транспортному дворі 53-ї зенітно-ракетної бригади (військова частина 32406), уточнили в доповіді. Підтверджує це й інший знімок, оприлюднений невідомим курсантом у серпні 2014 року.

На знімку є той самий рожевий ракетний контейнер і "Бук" під номером 332. Геотег підтверджує, що фото зробили у дворі 53-й бригади у селищі Маршала Жукова біля Курська. Визначити місце зйомки авторам доповіді вдалося завдяки супутниковим знімкам.

Трагедія з "Боїнгом-777" сталася у небі над Донбасом 17 липня 2014 року в 16:20 за місцевим часом. Літак прямував рейсом MH17 "Малайзійських авіаліній" з Амстердама в Куала-Лумпур. На його борту перебували 298 людей, усі загинули. Більшість пасажирів на борту були громадянами Нідерландів.

Автор фото, BELLINGCAT

Підпис до фото,

Комплекс "Бук" розробили в СРСР у 1970-і роки і використовують у пострадянських країнах

Росія заперечує причетність

Виходячи з минулих розслідувань Bellingcat, перевезення "Бука" контролював відставний російський офіцер Сергій Дубінський, якого згадували у ЗМІ, як командира розвідки так званої, самопроголошеної "ДНР" із позивним "Похмурий". Сам він свою причетність до загибелі лайнера заперечував.

Рада безпеки Нідерландів у доповіді щодо обставин аварії "Боїнга-777" назвав причиною катастрофи потрапляння у лайнер ракети класу "земля - повітря", яку випустили з установки "Бук".

Заступник начальника Генштабу ЗС Росії Андрій Картаполов озвучив російську версію катастрофи: MH17 збили українські військові.

Кремль завжди заперечував участь чинних російських військових у конфлікті на сході України.

Автор фото, AFP

Підпис до фото,

Міжнародна слідча група у Нідерландах раніше дійшла висновку, що "Боїнг" збили із пускової установки "Бук" російського виробництва

У жовтні 2015 року фахівці військового концерну "Алмаз-Антей" оприлюднили підсумки власного розслідування катастрофи. Вони вважають, що літак збила ракета, яку не використовували російські військові, з території, яка тоді не контролювала жодна зі сторін конфлікту на Донбасі.

У доповіді Ради безпеки Нідерландів версію "Алмаз-Антея" відкидають.

Bellingcat - міжнародна експертно-журналістська група, заснована в 2014 році британським журналістом Еліотом Хіггінсом. У своїх доповідях Bellingcat опирається на відкриті джерела: фото і відео із соцмереж, а також комерційні супутникові знімки.