Наталія Шаріна про вирок: "Ми згадуємо 1937 рік"

Відповідаючи на запитанні судді, чи зрозумілий їй вирок, Наталія Шаріна відповіла ні.

Автор фото, Reuters

Підпис до фото,

Відповідаючи на запитанні судді, чи зрозумілий їй вирок, Наталія Шаріна відповіла ні.

Колишня директор Бібліотеки української літератури в Москві Наталія Шаріна, що отримала чотири роки умовно, оскаржуватиме рішення суду.

Раніше у понеділок Міщанський суд Москви засудив пані Шаріну до чотирьох років позбавлення волі умовно за кримінальною справою про екстремізм і розтрату. Суд вирішив, що жінка "вчинила дії, спрямовані на розпалювання національної ненависті і ворожнечі, а також приниження людської гідності"

Наталію Шаріну затримали восени 2015 року після обшуків у бібліотеці, яку вона очолювала. Слідчі знайшли у бібліотеці книгу члена забороненої в Росії української організації УНА-УНСО Дмитра Корчинського, яка в ФР внесена до списку екстремістських матеріалів.

На суді Шаріна заявляла, що, на її думку, книгу підкинули під час обшуків - її вилучили ще під час попереднього обшуку у 2010 році. "Тому нас здивувало, що аналогічна книга була вилучені при обшукові у 2015 році", - говорила вона.

Після вироку кореспондент ВВС Сара Рейнсфорд й інші журналісти запитали Наталію Шаріну, чому вона вважає кримінальну справу проти нею політичною.

"Кожен хотів свою Надію Савченко"

Наталія Шаріна: Вирок взагалі не відповідає дійсності. Мені дуже шкода, що жодного доводу нашого не врахували, і в той же час жодного свідчення по жодній статті ніхто у суді не дав.

Я шокована всією цією ситуацією. Це настільки неможливо - бути засудженою тільки за те, що ти є директором бібліотеки української літератури!

Все стало ясно під час дебатів, державний обвинувач під час свого виступу визнала, що це політичний процес. Ми на цьому ніколи не наполягали, ми думали, що все-таки [в суді] розберуться.

Те, що таке в ХХІ сторіччі відбувається, напевне, через кілька десятиріч будуть згадувати. Ми згадуємо "справу лікарів", згадуємо 1937 рік, і, на жаль, ми, напевне, будемо згадувати це як показник 2017 року.

І хочу повторити, що мені соромно. У той день, коли мене арештували, 28 грудня 2015 року, я сказала, що мені соромно за те, що якісь люди, які володіють певною владою, хочуть поставити собі якісь галочки, отримати чергову зірку. Ось це дуже прикро.

Чи будете ви оскаржувати вирок?

Наталія Шаріна: Так, звісно. Мені шкода бібліотеку. Шкода, що те, що створювали, по суті, сьогодні знищили. Фонди вже спаковані і вивезені.

Пропустити подкаст і продовжити
подкаст
Що це було

Головна історія тижня, яку пояснюють наші журналісти

Випуски

Кінець подкаст

А можете пояснити ситуацію із книгами [які були вилучені під час обшуку]? Книги були у запасниках? Де вони знаходилися?

Наталія Шаріна: У читальному залі і в абонементі жодної книги, що входить до списків екстремістських матеріалів на сьогоднішній день, немає і не було.

Із 24 книг, які мені ставляться в провину, по суті 16 були підкладені. Я на цьому буду наполягати, і це бачили працівники і камери спостереження.

Те, що справи ніякої немає, це абсолютно точно.

Ви могли б назвати людей, про яких ви говорили на судових дебатах? Які стоять за цією справою?

Наталія Шаріна: Коли будемо подавати апеляційні скарги, я думаю, це буде озвучено. Я знаю, хто все це затіяв, а якого рівня у них підтримка - я можу тільки здогадуватися.

Кому була потрібна ваша кримінальна справа?

Наталія Шаріна: Я думаю, що хтось захотів поставити собі чергову галочку на цій темі. Кожен хотів свою Надію Савченко, що називається.

Ви вірите у справедливість?

Наталія Шаріна: Дуже багато таких спогадів, коли в тебе тиск 250 на 120, і викликає "швидку допомогу" чоловік, і коли керівник слідчого відділу каже лікарям: "Ми зараз її в лікарню повеземо". А замість цього мене заштовхують у "мавпятник", тільки замість трьох годин - на 12 годин.

Ви знаєте, є про що думати, і почуття змішані. Я люблю свою країну і вірю в неї. Мені б хотілося, щоб ті, хто це затіяв, були покарані.

Особливо мене вражає, що підкинуті книги… Про це всі говорять! Це всі бачать, підмінені речові докази. Ми все це показуємо, і про це ніхто нічого не говорить.

Це навіть не образа… Я ніколи не думала, що може відбутися те, що ми тут бачили і чули.