Астрономи відкрили найгарячішу планету

планета

Автор фото, NASA/JPL-Caltech

Підпис до фото,

KELT-9b обертається навколо зірки KELT-9 на дуже малій відстані: астрономічний рік на ній триває близько двох земних діб

Американські астрономи відкрили нову екзопланету, температура поверхні якої становить понад 4 тисячі градусів за Цельсієм - майже як температура на поверхні Сонця. А за розмірами ця планета вдвічі більша за Юпітер.

Як комета

Це найгарячіша планета, яка відома вченим на даний момент. Вона знаходиться в сузір'ї Лебедя на відстані 650 світлових років від Землі.

Планета отримала назву KELT-9b, вона обертається навколо гарячої зірки KELT-9 на дуже близькій відстані.

Для того, щоб зробити повний оборот навколо зірки, планеті потрібно близько двох земних діб.

Як і Місяць щодо Землі, KELT-9b завжди повернена до зірки однією стороною.

Температура "денної" (повернутої до зірки) поверхні планети сягає 4300 градусів - це вище, ніж у червоних карликів, до яких належить більшість зірок у галактиці Чумацького шляху.

Відкриття зробили дослідники з державного Університету штату Огайо.

Надто близька відстань до зірки означає, що планета не існуватиме довго: вона отримує таку величезну кількість радіації, що її гази буквально "випаровуються".

За KELT-9b тягнеться палаючий хвіст, як у комет.

Астрономи припускають, що планета може втрачати 10 мільярдів або навіть 10 трильйонів грамів щосекунди.

Якщо KELT-9b має кам'яну основу, то вона з часом може оголитися.

Але, додають вчені, більш ймовірним кінцем планети виглядає її поглинання зіркою.

Гаряча зірка

Автор фото, NASA

Підпис до фото,

За планетою тягнеться хвіст з розжарених газів

Пропустити подкаст і продовжити
подкаст
Що це було

Головна історія тижня, яку пояснюють наші журналісти

Випуски

Кінець подкаст

Через високі температур атмосфера на планеті дуже розріджена: фактично вона складається з одиночних атомів, які не можуть за таких умов утворювати молекули.

Попри значні розміри (планета в два рази більша за Юпітер і в три рази важча за нього), її щільність фактично вдвічі нижча, ніж у найбільшої планети Сонячної системи.

Як відзначають вчені, зірка KELT-9, навколо якої обертається планета, у два з половиною рази важча за Сонце і вдвічі гарячіша за нього.

Зірки такого типу швидко вигорають - за мільйони років, на відміну від мільярдів років, протягом яких, як вважається, існуватиме наше Сонце.

Планета KELT-9b була виявлена ​​вченими у 2014 році, ще три роки пішло на спостереження і детальне вивчення.

Звіт про незвичні умови на KELT-9b опублікували у журналі Nature та представили на зборах Американського астрономічного товариства.

"Ми знайшли [KELT-9b] у 2014 році. Але багато часу у нас пішло на те, щоб повірити, ніби цей дуже дивний і незвичний світ насправді є планетою на орбіті іншої зірки", - розповів професор Скотт Гауді з Університету Огайо.