Криза у Перській затоці: Катару закривають повітря

Катар

Автор фото, AFP

Єгипет закрив свій повітряний простір для катарських літаків на тлі загострення дипломатичної суперечки. Очікується, що впродовж дня Саудівська Аравія і Бахрейн зроблять те само.

Кілька країн перервали зв'язки із Катаром, оскільки звинувачують його у підтримці тероризму в регіоні.

Катарцям, які живуть у Бахрейні, Саудівській Аравії і ОАЕ дали два тижні, щоби виїхати з цих країн.

Катар заперечує підтримку бойовиків. Міністр закордонних справ країни закликав усіх до "відкритого і відвертого діалогу".

Єгипет закрив свій повітряний простір для Катару о 6 ранку 6 червня "до наступних повідомлень".

Очікується, що це призведе до порушення розкладу рейсів у аеропорті столиці Катару, Досі, яка є великим хабом для стиковок на міжнародних рейсах.

Проблеми заторкнуть такі авіакомпанії, як Qatar Airways, Etihad Airways та Emirates.

Автор фото, FLIGHTRADAR24.COM

Підпис до фото,

FlightRadar24, що відстежує маршрут руху літаків, показує, наскільки обмеженими стали можливості для руху літаків Qatar Airways flightsу вівторок вранці

Аби облетіти територію великого західного сусіда, Саудівську Аравію, катарські латіки будуть змушені летіти довшими маршрутами, що означатиме і довший час в польоті.

Проте міністр закордонних справ Катару, шейх Мохаммед бін Абдулрахман аль-Тані заявив телеканалу "Аль-Джазіра", що "країна все одно матиме зв'язок зі світом через міжнародні морські шляхи та повітряний простір".

Неназваний представник влади Сомалі повідомив агенції АР, що у понеділок щонайменше 15 літаків Qatar Airways скористалися повітряним простором країни, що є значно частіше, ніж у звичайні дні.

Хто і що зробив?

Країни, що об'єдналися у протидії Катару, невеликому, але багатому на нафту півострову, є представниками найбільших потуг у арабському світі.

Саудівська Аравія, Бахрейн і ОАЕ закрили повітряне, наземне і морське сполучення із Катаром.

Вони дали усім мешканцям і подорожувальникам із Катару два тижні, аби залишити їхню територію, а також заборонили катарцям в'їзжати до їхніх країн.

ОАЕ і Єгипет також вислали катарських дипломатів, надавши їм 48 годин для цього. Ємен і Лівія також приєдналися до розриву дипломатичних зв'язків.

Саудівська Аравія закрила місцевий офіс талеканалу "Аль-Джазіра", але дозволила громадянам Катару брати участь у щорічному хаджі до Мекки.

У Катарі, повністю залежномі від імпорту, люди почали скуповувати харчі. Агенція AFP повідомляє про довгі черги у магазинах.

Як це відіб'ється на економіці: аналіз від бізнес-кореспондента ВВС Ендрю Волкера

Ця невелика країна залежить від імпорту харчів. Значна їхня частка надходить через кордон із Саудівською Аравією. І тепер цей кордон закритий.

Це також є важливим маршрутом для транспортування будівельних матеріалів, що необхідні для енергетичної галузі, а також для робіт, пов'язаних із підготовкою до Чемпіонат світу з футболу у 2022 році.

Катарський експорт скаладається передусім із нафти і газу. Вони переважно транспортуються морем, а відтак, експорт не зазнає втрат одразу. Але загальний економічний безлад може вплинути на нього, якщо суперечка затягнеться.

Така можливість вже підштовхнула ціни на нафту вгору, але ненадовго. Катар є членом ОПЕК, і ця суперечка також може підірвати зусилля організації, спрямовані на підвищення цін через обмеження видобутку.

Катар

ключові факти

2.7 млн

населення

  • 2 млн чоловіки

  • 11,437 кв км територія

  • 77 років тривалість життя (чоловіки)

  • 80 років тривалість життя (жінки)

Getty

Чому це сталося?

Хоча переривання дипломатичних звязків було досить несподіваним, воно не з'явилося незвідки. Проблеми накопичувалися роками, і загострилися впродовж кількох останніх тижнів.

Якщо узагальнити, то ключовим фактором чинного загострення стали зв'язки Катару із ісламістськими угрупованнями і Іраном, який є противником Саудівської Аравії у цьому регіоні.

Вважають, що за рахунок пожертвувань заможних катарців уряд давав гроші та зброю ісламістським угрупованням у Сирії.

Financial Times також повідомляла, що союзники у Перській затоці були розгнівані тим, що Катар сплатив джихадистам і представникам іранської влади 1 млрд доларів викупу за громадян Катару, яких викрали у Сирії та Іраку.

Аналітики також звертають увагу на час дипломатичного скандалу, - лише два тижні після візиту до Саудівської Аравії президента США Дональда Трампа.

У своїй промові під час візиту пан Трамп звинуватив Іран у поширенні нестабільності на Близькому Сході і переконував мусульманські країни очолити боротьбу із радикалізацією. Очевидно, це також підштовхнуло країни регіону до протистояння з Катаром.

Того ж тижня Єгипет, Саудівська Аравія, Бахрейн і ОАЕ заблокували катарські новинні сайти, зокрема з "Аль-Джазірою".

У державних виданнях з'явилися критичні коментарі на адресу Саудівської Аравії начебто від еміру Катару, шейха Таміма бін Хамада аль-Тані.

Доха заперечила ці коментарі як фейкові, назвавши цей випадок "безчесною кібератакою".

Якою була реакція?

Катар, який має приймати Чемпіонат світу з футболу у 2022 році, заявив, що "нормальне життя звичайних громадян і мешканців країни не зазнає змін".

Іран, Туреччина і США закликали усі сторони до вирішення суперечки. Кувейт запропонував себе як посередника у переговорах.

Міністр закордонних справ Судану також закликав до сторони до діалогу і додав, що його країна "повністю готова докласти зусиль, аби досягти спокою і примирення в інтересах всього регіону".

У понеділок фондовий ринок Катару закрився падінням у 7.27%.