Трамп заявив про свою роль в ізоляції Катару

Підпис до відео,

Пасажири авіаліній Катару в Абу-Дабі

Президент США Дональд Трамп заявив про свою причетність до дипломатичного тиску, що його держави Перської затоки чинять на Катар. Регіональні сусіди Катару звинуватили цю країну в підтримці тероризму.

Саудівська Аравія, Бахрейн, ОАЕ, Ємен, базований на сході країни уряд Лівії і Мальдіви розірвали дипломатичні та інші зв'язки з Катаром.

Пан Трамп сказав, що під час його недавнього візиту до Саудівської Аравії йому розповіли, що Катар фінансує "радикальну ідеологію".

Він додав, що візит "уже виправдав себе".

Оглядачі кажуть, що час цього кроку, рівно через два тижні після візиту до Саудівської Аравії президента Трампа, має вирішальне значення.

Виступ пана Трампа в саудівській столиці Ер-Ріяді, під час якого він взазав на нестабільність на Близькому Сході і закликав мусульманські країни взяти на себе провідну роль в боротьбі з радикалізмом, вважають сигналом для союзників у регіоні Перської затоки діяти проти Катару.

"Під час мого нещодавнього візиту на Близький Схід я заявив, що більше не може бути фінансування радикальної ідеології. Лідери вказали на Катар - он погляньте!" - написав Трамп у вівторок у Twitter.

Пізніше він написав: "Так приємно бачити, що візит до Саудівської Аравії з королем і 50 еміратами вже окупається. Вони пообіцяли обійняти жорсткішу лінію щодо фінансування ... екстремізму, і всі вказували на Катар. Можливо, це стане початком кінця жаху тероризму!"

Того ж тижня, коли пан Трамп виступив в Ер-Ріаді, Єгипет, Саудівська Аравія, Бахрейн і ОАЕ заблокували катарські новинні сайти, в тому числі Аль-Джазіру.

У понеділок Саудівська Аравія, Бахрейн, ОАЕ дали громадянам Катару два тижні на те, щоб виїхати з країни, і заборонили власним громадянам їздити до Катару, а також розірвали з ним транспортне сполучення.

Катар підтримав плани переговорів зі своїми суперниками в регіоні на тлі посилення дипломатичного скандалу.

Кувейт - одна з країн Перської затоки, які не беруть участі в суперечці, - запропонував себе як посередника переговорів, а Катар сказав, що готовий до діалогу.

Емір Кувейту їде до Саудівської Аравії на переговори.

Міністр закордонних справ Катару шейх Мохаммед бін Абдурахман аль-Тані сказав телеканалу Аль-Джазіра, що його країна прагне відкритого і чесного діалогу.

Він сказав, що Катар не вдаватиметься до дій у відповідь, але висловив невдоволення тим, що регіональні суперники намагаються нав'язати свою волю Катару або втручатися в його внутрішні справи.

Згодом він сказав BBC, що його уряд сказав президенту Трампу , що не існує жодних доказів того, ніби Катар підтримує радикальних ісламістів.

Що сталося?

Країни, що об'єдналися у діях проти Катару, невеликого, але багатого на нафту півострова, включають найбільші потуги в арабському світі.

Саудівська Аравія, Бахрейн і ОАЕ закрили повітряне, наземне і морське сполучення із Катаром.

ОАЕ і Єгипет також вислали катарських дипломатів, надавши їм 48 годин для цього. Ємен і Лівія також приєдналися до розриву дипломатичних зв'язків.

Саудівська Аравія закрила місцевий офіс талеканалу "Аль-Джазіра", але дозволила громадянам Катару брати участь у щорічному хаджі до Мекки.

У Катарі, повністю залежному від імпорту, люди почали скуповувати харчі. Агенція AFP повідомляє про довгі черги у магазинах.

Економічні наслідки: Ендрю Вокер, BBC News

Автор фото, AFP

Підпис до фото,

Люди запасаються харчами

Ця невелика країна залежить від імпорту харчів. Значна їхня частка надходить через кордон із Саудівською Аравією. І тепер цей кордон закритий.

Це також є важливим маршрутом для транспортування будівельних матеріалів, що необхідні для енергетичної галузі, а також для робіт, пов'язаних із підготовкою до Чемпіонат світу з футболу у 2022 році.

Катарський експорт складається передусім із нафти і газу. Вони переважно транспортуються морем, а відтак, експорт не зазнає втрат одразу. Але загальний економічний безлад може вплинути на нього, якщо суперечка затягнеться.

Така можливість вже підштовхнула ціни на нафту вгору, але ненадовго. Катар є членом ОПЕК, і ця суперечка також може підірвати зусилля організації, спрямовані на підвищення цін через обмеження видобутку.