Російська опозиція планує протести на День Росії

Навальний Копирайт изображения Reuters

У День Росії прихильники Олексія Навального,засновника Фонду боротьби з корупцією, вийдуть на акцію протесту у Москві. Тим часом влада закликає москвичів у державне свято вчитися збирати зброю і пити чай з гігантського самовара.

Опозиціонер Олексій Навальний напередодні отримав згоду московської влади на проведення акції проти корупції на проспекті Академіка Сахарова.

Але 11 червня Навальний переніс акцію і пояснив це рішення тим, що влада, за його словами, тисне на підрядників, у результаті чого організатори не можуть домовитися про встановлення апаратури на мітингу.

Столична прокуратура попередила, що проведення акції в неузгодженому місці є незаконним.

"Правоохоронні органи будуть змушені вживати усіх необхідних заходів для припинення провокацій, масових безладів", - йдеться в повідомленні відомства, опублікованому в ніч на 12 червня.

Прихильники опозиціонера подавали заявки на акції і в інших містах, в одних їм відмовили, в інших - дозволили мітингувати у віддалених від центру частинах міста.

Свято без Навального

Провладні політичні сили не анонсували жодних акцій на противагу акції Навальному. Замість цього депутати партії "Єдина Росія" візьмуть участь в масових заходах, організованих мерією Москви і регіональною владою на честь державного свята.

12 червня відзначається День Росії. У Москві заплановані культурно-масові заходи, на яких, зокрема, можна буде пройти курси кулеметників, медсестер і бійців. Поруч, в саду Ермітаж, буде проходити фестиваль "Самоварфест" з чаюванням з величезного 300-літрового самовара.

Копирайт изображения Getty Images
Image caption Кремль був занепокоєний кількістю студентів і школярів

Активісти партійного проекту "Єдиної Росії" "Безпечна столиця" проведуть показові виступи бійців спецназу.

Заходи, які організовує російська влада - це спроба сформувати власний порядок, вважає політолог Аббас Галлямов. Щоби на вулицях цього дня переважали не прихильники Навального, а лояльні до влади громадяни, пояснює він.

Загалом, це може спрацювати - вибираючи між політикою, яку пропонує Навальний, і позитивною соціальною діяльністю, яку запропонує влада, більшість віддасть перевагу другому, каже експерт.

На Тверську не пустили

Спочатку Навальний анонсував акцію на Тверській вулиці, однак влада відмовилася узгодити цей маршрут, посилаючись на проведення заходів до Дня Росії, а також на дорожньо-ремонтні роботи.

Попередня акція "Он вам не Димон" пройшла попри відмову в узгодженні і несподівано для влади зібрала на Тверській у центрі Москви кілька десятків тисяч людей. Тоді акція закінчилася масовими затриманнями. Кількість затриманих перевалила за тисячу осіб.

Копирайт изображения AFP/GETTY

Кремль особливо був занепокоєний кількістю студентів і школярів, які опинилися серед мітингувальників, писали російські ЗМІ.

Після мітингів у школах і вузах по всій країні пройшли профілактичні бесіди зі школярами та студентами, яких помітили на акціях, деяким учням показували спеціальні фільми про негативні риси Олексія Навального.

Телеканал "Дождь" повідомляв, що після акцій протесту адміністрація російського президента нібито створила спеціальну групу з протидії Навальному.

Новини на цю ж тему