Партія Макрона "Вперед, республіко!" впевнено крокує до перемоги

Макрон і дружина Копирайт изображения EPA
Image caption Для втілення обіцяних реформ Макрону потрібна більшість у парламенті

Центристська партія президента Франції Еммануеля Макрона "Вперед, республіко!" здобула суттєву перемогу в першому турі парламентських виборів і готується отримати більшість місць у Національній асамблеї.

Після другого туру партія Макрона і її політичний союзник "Демократичний рух" (MoDem) можуть, згідно з оцінками, отримати 445 із 577 місць у нижній палаті французького парламенту.

Вибори в Національну асамблею проводяться в два тури. Другий тур відбудеться 18 червня, коли голосують виборці в тих округах, де в першому турі ніхто не набрав більше 50% голосів.

Щоб пройти до другого туру, необхідно в першому набрати щонайменше 12,5% голосів.

У першому турі партія "Вперед, республіко!" отримала 28,21% голосів. На другому місці йде правоцентристська партія "Республіканці" з результатом в 15,77%.

"Національний фронт" Марін Ле Пен отримав 13,2% голосів. Союзник партії Макрона - "Демократичний рух" - набирає 4,11% голосів.

Активність виборців склала 48,7%, що значно нижче показника в першому турі парламентських виборів у Франції в 2012 році.

Партія "Вперед, республіко!" була утворена лише рік тому.

Спочатку вона називалася просто "Вперед!". Після того як Еммануель Макрон виграв президентські вибори, він пішов з поста лідера руху, а саму партію перейменували.

"Вперед, республіко!" висунула кандидатів з різних сфер, в тому числі студентів та пенсіонерів, багато з яких - абсолютні новачки в політиці. При цьому відбір кандидатів помічники Макрона проводили на підставі резюме, надісланих електронною поштою.

Традиційні праві і ліві партії отримали в першому турі парламентських виборів рекордно мале число голосів. Їхні лідери тепер закликають виборців голосувати проти партії Макрона в другому турі, щоб не дати йому монополізувати владу.

Новий політичний ландшафт

Х'ю Скофілд, ВВС, Париж

Досягнення Еммануеля Макрона просто надзвичайні. Так, звісно, йому багато в чому пощастило, але він також абсолютно чітко розумів, що прийнявши правильні рішення, в правильний час, він міг би повністю перекроїти політичний ландшафт Франції.

Якщо результати другого туру голосування будуть такими ж, як і в першому, то зміни у складі Національної асамблеї будуть не меншими, ніж у 1958 році, коли Шарль де Голль заснував П'яту республіку.

В такому випадку в парламенті з'являться десятки, якщо не сотні нових парламентарів, які ніколи раніше нікуди не обиралися.

Все це може багатьом запаморочити голови, і головна небезпека для Макрона і його партії - завищена самооцінка.

Так, він і його рух здобувають перемоги, але наразі - лише на виборах.

Головне випробування для Макрона - процес реальних реформ - ще попереду. І це випробування буде непростим.

Реакція

Копирайт изображения EPA
Image caption Виборці не прийшли на дільниці так масово, як хотіли політики

Франсуа Баруен, лідер партії "Республіканці", заявив, що низька явка виборців свідчить про "глибокий розкол" у французькому суспільстві, і це викликає серйозні побоювання.

Лідерка "Національного фронту" Марін Ле Пен зв'язала погані результати її партії з низькою явкою, додавши, що виборча система Франції потребує реформ - вона дає перевагу більшим партіям.

"Катастрофічно високий відсоток тих, хто утримався від голосування, вказує на необхідність перегляду правил голосування, через які мільйони наших співвітчизників не приходять на виборчі дільниці", - сказала вона.

Хто "вилетів" у першому турі?

У першому турі французьких виборів не обрали низку політичних важковаговиків.

Найбільше іменитих втрат у партії Соціалістів. Окрім лідера партії Жана-Крістофа Камбаделі, який програв у Парижі, екс-кандидат соціалістів на посаду президента Бенуа Амон програв на виборах у Івліне, що на захід від французької столиці.

Програли в першому турі також і екс-міністр культури Орелі Фліпетті та екс-міністр у справах Європи, юстиції і соціального захисту Елізабет Ґіґу.

Копирайт изображения AFP
Image caption Помітні жертви першого туру (зліва направо): Жан-Крістоф Камбаделі, Бенуа Амон і Анрі Ґено

Лідер Соціалістичної партії Жан-Крістоф Камбаделі, який програв у першому турі, закликав виборців голосувати проти партії Макрона, так як в іншому випадку, за його словами, в Національній асамблеї не буде реальної опозиції і реальних дебатів.

Канцлер Німеччини Ангела Меркель привітала Макрона з перемогою. Її представник Штефан Зіберт написав у Twitter, що це перемога для прихильників реформ.

Еммануелю Макрону, обраному президентом Франції в травні, потрібна більшість у Національній асамблеї, якщо він хоче провести обіцяні ним реформи.

Він обіцяв, зокрема, таке:

  • Скоротити бюджет на 60 млрд євро протягом найближчих п'яти років
  • Скоротити число держслужбовців на 120 тисяч
  • Реформувати трудове та пенсійне законодавство.

Новини на цю ж тему