Трастові фонди НАТО в Україні: не мільярди, а мільйони

UNIAN Копирайт изображения UNIAN
Image caption Президент України Петро Порошенко та генсек НАТО Єнс Столтенберг

В українському офісі НАТО роз'яснили ВВС Україна, що повідомлення у ЗМІ про бюджет трастових фондів для Києва у кілька мільярдів євро не відповідають дійсності, а мова йде про загальну допомогу у майже 40 млн євро.

Програма НАТО допомоги Україні через трастові фонди діє ще з 2000-х років, проте після "агресивних дій Росії" в 2014 році альянс започаткував новий етап допомоги у кількох додаткових сферах.

Зокрема, йдеться про:

  • модернізацію командування, контролю та зв'язку;
  • логістику і стандартизацію;
  • кібернетичну безпеку;
  • перепідготовку і соціальну адаптацію військових;
  • медичну реабілітацію;
  • знешкодження саморобних вибухових пристроїв.

Останньою програмою, яку запустили у 2016 році, стала утилізація радіоактивних відходів.

Ще з 2000-х років діють ще кілька трастових фондів. Найперший - у рамках програми партнерства заради миру - масштабний проект утилізації протипіхотних мін та старого озброєння.

З 2005 року в Україні також діють натівська програма з професійного розвитку, а також розвитку доброчесності.

Хто і як допомагає?

Орієнтовний загальний бюджет діючих в Україні проектів трастових фондів НАТО становить майже 40 млн євро, повідомили в офісі НАТО.

Трастові фонди НАТО - це специфічний механізм допомоги країнам поза блоком, які добровільно фінансують окремі члени альянсу та їхні союзники.

Більшість цих фондів було запущено у вересні 2014 року після Уельського саміту НАТО як "відповідь на агресивні дії Росії проти України".

Проте їхні бюджети далекі від мільярдних сум, як помилково нещодавно повідомили деякі українські ЗМІ.

Найбільше фінансування передбачене за старою програмою знешкодження протипіхотних мін, застарілих та надлишкових запасів озброєнь і боєприпасів.

Провідною країною-спонсором програми є США. Загальний бюджет її допомоги складає 25 млн євро.

Копирайт изображения Центр інформації НАТО в Україні

Другою за фінансуванням є програма реформування систем логістики і стандартизації в армії, нацгвардії та прикордонній службі.

На неї загалом передбачили 4,1 млн євро. Керують проектом Чехія, Нідерланди та Польща.

Третій проект - розвиток доброчесності для зменшення ризиків корупції в секторі безпеки і оборони. Його бюджет складає 2,8 млн євро, а просувають його Болгарія, Норвегія, Польща, Швейцарія і Велика Британія.

Проект медичної реабілітації українських поранених та підвищення стандартів медичних служб має бюджет 2,25 млн євро. Провідна країна-куратор - Болгарія.

Програма модернізації системи командування та військового управління має бюджет 1,7 млн євро, а відповідають за нього Канада, Німеччина та Велика Британія.

Майже 1 млн євро витратять на програму утилізації військових радіаційних відходів у Житомирській області, за що відповідає Німеччина.

Також на цю тему

Новини на цю ж тему