Прем’єр-міністром Сербії вперше може стати лесбійка

Ана Брнабич Копирайт изображения Reuters

Президент Сербії Александар Вучич заявив, що новим прем'єр-міністром стане міністр державного правління та місцевого самоврядування Ана Брнабич.

"Це рішення було нелегким, я зробив це задля інтересів Республіки Сербії... для того, щоб ми енергійно продовжили працювати на благо країни та громадян" - сказав президент Вучич на прес-конференції у четвер.

Після того, як її кандидатуру затвердить парламент, Ана Брнабич стане першою жінкою на чолі уряду, а також першим сербським прем'єром, який відкрито оголосив про свою гомосексуальність.

Ще кілька років тому такий крок був неможливим у такій доволі консервативній країні як Сербія. Але зараз Сербія, яка чекає вступу до Європейського Союзу, може представити це як підтвердження росту толерантності в країні.

Ана Брнабич поповнить число європейських лідерів, котрі не приховують своєї гомосексуальності. З-поміж них Лео Варадкар, який очолює уряд Ірландії, і прем'єр-міністр Люксембургу Ксав'є Бетель.

Копирайт изображения Getty Images
Image caption Александар Вучич каже, що призначення Ани Брнабич було нелегким рішенням

Ана Брнабич є міністром сербського уряду з серпня минулого року.

Перед тим пані Брнабич працювала в USAID у програмі щодо реформ державного правління в Румунії, та навчалася в США і Великобританії.

42-річна міністр державного управління та місцевого самоврядування не є членом жодної політичної партії.

Аналітики позитивно оцінюють те, що пані Брнабич може стати першою жінкою прем'єр-міністром Сербії, а також першою жінкою, яка відкрито говорить про свою гей-орієнтацію в регіоні Західних Балкан.

Копирайт изображения AFP
Image caption Проведення гей-парадів у Сербії заборонили на три роки після сутичок у 2010 році

Гомофобія є розповсюдженим явищем у Сербії і в регіоні. Проведення гей-парадів тут часто закінчуються сутичками з ультраправими організаціями.

Місцеві оглядачі все ж застерігають, що коаліція під керівництвом новообраного президента Александра Вучича має більшість у парламенті і новий прем'єр скоріш за все буде лише його маріонеткою.

Александар Вучич переміг в першому раунді президентських виборів у квітні.

З 2014 року він двічі очолював сербський уряд.

Очікується, що кандидатуру нового прем'єр-міністра Ани Брнабич та членів її нового уряду у сербському парламенті - Народній скупштині - розглянуть найближчим часом.