Правозахисники: суд дозволив, але везти каструлі з Криму - зарано

КПП "Каланчак" Копирайт изображения UNIAN

Попри рішення суду, який скасував рішення уряду, що обмежувало кримчан у праві перевозити власні речі через лінію розмежування, правозахисники не виключають подальших проблем для тих, хто вирішив переселитися з анексованого Криму на "материк".

14 червня Апеляційний адміністративний суд Києва скасував і визнав нечинним перший пункт Постанови уряду № 1035.

Від січня 2016 року, коли урядова постанова набула чинності, громадяни України, які живуть в Криму, можуть провозити через "кордон" особисті речі, які визначаються статтею 370 Митного кодексу. Цю статтю фахівці називають "списком туриста".

Постанова набула скандальної слави, коли з'ясувалося, що на "материк" з Криму можна вивозити бінокль, пейджер чи комплект спорядження для гольфу, але не можна - посуд, побутову техніку чи книги.

Кримчани кілька разів оскаржували рішення митниці про заборону на ввезення до України своїх особистих речей з Криму. І, хоча судові рішення були на користь позивачів, на митниці і надалі послуговувалися урядовим рішенням.

Суд постановив, але...

Не виключено, що так само відбуватиметься і після рішення Апеляційного адміністративного суду Києва, - вважають в Українській гельсінській спілці з прав людини, юристи якої і вели цю справу у суді.

"На жаль, ми очікуємо, що працівники Митної служби деякий час можуть просто ігнорувати рішення суду … та чинити перешкоди в перевезенні особистих речей через КПВВ з Кримом", - йдеться у повідомленні спілки у Facebook.

У таких випадках правозахисники закликають кримчан звертатися за безкоштовною правовою допомогою, яку вони можуть отримати як у Києві, так і у Херсоні.

Але поки що, як повідомили ВВС Україна на гарячій лінії УГС, таких звернень не було.

Крім того, правозахисники не виключають і того, що уряд може ухвалити нову постанову, у якій, можливо, дещо змінить список речей, які можна провозити через кордон, але відновить самі обмеження.

Не виключають ухвалення нової постанови урядом і у громадській організації "Крим-SOS". Або, як нагадує юрист організації Ольга Куришко, Уряд також має право і може оскаржити рішення Апеляційного суду ще у двох інстанціях, каже юрист організації Ольга Куришко. Проте до цього рішення суду залишається чинним.

"Рішення судів першої інстанції не набуло сили, бо його оскаржили в Апеляційному суді. Тепер, коли маємо рішення Апеляційного суду, воно набуло сили після проголошення", - пояснює відмінність нинішньої ситуації юрист.

На кордон - із "залізним документом"

Водночас, додає Ольга Куришко, наразі у "Крим-SOS" радять кримчанам зачекати до офіційного оприлюднення рішення, роздрукувати його і у разі проблем інформувати митників про наявність такого судового рішення:

"Судове рішення набуло сили і має виконуватися. Але реальність така, що на кордоні можуть і надалі послуговуватися Постановою №1035. Щоб люди не постраждали, щоб не було черг, конфліктів, ми вирішили почекати повного тексту постанови суду, окремо повідомимо про це, і радимо людям, щоб вони брали це рішення, і показували його на пунктах перепуску, якщо будуть проблеми".

Разом із тим, у відгуках на новину про судове скасування обмежень на вивіз особистих речей дописувачі у соцмережах крім загальних відгуків на кшталт "кінець маразму", звертають увагу, що інше суперечливе рішення - про "вільну економічну зону Крим", яке визначає практично усі умови економічних зв'язів із анексованим півостровом - вже третій рік залишається без змін.

Новини на цю ж тему