Українські підприємства стали більше забруднювати довкілля - мінекології

"АрселорМіттал Кривий Ріг" Копирайт изображения UNIAN
Image caption "АрселорМіттал Кривий Ріг" (раніше - "Криворіжсталь") входить до Mittal Steel Co. індійського металургійного магната Лакшмі Міттала

"АрселорМіттал Кривий Ріг", "Маріупольський металургійний комбінат імені Ілліча", "Бурштинська ТЕЦ", "Азовсталь" та "Північний гірничо-збагачувальний комбінат" - найбільші забруднювачі довкілля в Україні.

Про це повідомив міністр екології та природних ресурсів Остап Семерак, презентуючи новий перелік "Топ-100 основних підприємств-забруднювачів" природного середовища.

За його словами, викидів небезпечних речовин побільшало. Якщо у 2015 році від стаціонарних джерел у повітря потрапляло трохи більше 2,8 мільйона тонн, то у 2016-му - вже понад 3 мільйона тонн викидів.

"Найвірогідніше, тенденція до підвищення викидів зумовлена збільшенням кількості підприємств та заміщенням природного газу іншими видами палива", - пояснив пан Семерак.

Цього року рейтинг розділили на три категорії, окремо виділивши викиди у повітря (33 підприємства), скиди у воду (34 підприємства) та утворення відходів (33 підприємства).

Найбільше викидів у повітря: Найбільші забруднювачі води: Найбільше відходів утворюють:
"АрселорМіттал Кривий Ріг" "Меткомбінат "Азовсталь" "Північний ГЗК*"
"МКК імені Ілліча" "Дніпровський меткомбінат" "Центральний ГЗК"
Бурштинська ТЕЦ "ДТЕК Західенерго" "Запоріжсталь" "Інгулецький ГЗК"

*ГЗК - гірничо-збагачувальний комбінат.

Повний перелік опублікували на сайті міністерства.

Найбільше підприємств-забруднювачів розташовано у трьох областях України - Донецькій, Дніпропетровській і Запорізькій.

Разом учасники Топ-100 створюють 75% усіх викидів стаціонарних джерел в Україні.

Нова методика

Досі, стверджують у міністерстві екології, в Україні не існувало чіткого методу визначення екологічно небезпечних підприємств.

За словами Остапа Семерака, багато років рейтинги "Топ-100" не відображали реальної картини, оскільки їх складали на підставі інформації, наданої обласними держадміністраціями.

По-перше, каже він, деякі регіони ігнорували прохання надати дані. По-друге, кожна ОДА мала надати тільки по п'ять підприємств - головних забруднювачів довкілля у регіоні.

Копирайт изображения UNIAN
Image caption ВООЗ називає Україну лідером за кількістю смертей через забруднене повітря

"П'ять підприємств в індустріально-промислових Запорізькій чи Дніпропетровській областях завдають значно більшої шкоди довкіллю, ніж п'ять підприємств на Закарпатті. Але ці підприємства рівноправно входили до рейтингу ТОП-100", - пояснив міністр.

Він додав, що наразі мінприроди працює над науковою методикою, аби остаточно оцінити поганий вплив промисловості на довкілля.

"Навіть цей рейтинг, створений на основі офіційної статистики та звітів підприємств (...) не відображає повністю ситуації із забрудненням довкілля, спричиненим діяльністю промислових гігантів", - заявив Остап Семерак.

Об'єктивні дані, вважає він, допоможуть запровадити нову державну політику екологічної безпеки і впровадити Національний план скорочення викидів.

Пояснюючи потребу змін у цій сфері, Остап Семерак навів у приклад результати дослідження ВООЗ від 2016 року, згідно з якими Україна - лідер за кількістю смертей від забрудненого повітря.

"Забруднене повітря однаково потрапляє в легені як власників підприємств, місцевої влади, так і легені наших дітей", - зауважив міністр.

Також на цю тему

Новини на цю ж тему