Доповідь: Саудівська Аравія фінансує екстремістів у Британії

Екстреміст Копирайт изображения Reuters
Image caption У саудівському посольстві в Лондоні нагадали, що саудівці теж стають жертвами нападів "Аль-Каїди" та "ІД"

Британський аналітичний центр Товариства Генрі Джексона у своїй доповіді стверджує, що Саудівська Аравія - головний іноземний покровитель ісламського екстремізму в Британії.

Автори доповіді попереджають про значний вплив закордонного фінансування на поширення ісламського екстремізму - у тому числі на діяльність радикальних проповідників і джихадистських угруповань у Британії.

Аналітичний центр, що спеціалізується на міжнародній політиці, вже закликав провести публічне розслідування імовірного зв'язку Саудівської Аравії та інших країн Перської затоки з екстремістами, які перебувають у Британії.

Посольство Саудівської Аравії в Лондоні назвало британське дослідження "абсолютно брехливими".

Міністерство внутрішніх справ Британії почало готувати власний звіт про діяльність і вплив джихадистських організацій ще в 2015 році, коли прем'єр-міністром був Девід Кемерон, однак доповідь не оприлюднили.

Копирайт изображения Getty Images
Image caption Саудівська Аравія, Бахрейн і ОАЕ мають послабити блокаду Катару, сказав раніше державний секретар США Рекс Тіллерсон.

Критики вважають, що цей документ може принести незручності британському уряду, який давно має близькі дипломатичні зв'язки в сфері економіки і безпеки з країнами Перської затоки, особливо з Саудівською Аравією.

"Фанатична ідеологія"

У доповіді Товариства Генрі Джексона зазначають, що сунітські країни Перської затоки і Іран фінансують мечеті та ісламські освітні установи, які брали проповідників-екстремістів, які були пов'язані з поширенням ідеологічних матеріалів.

У верхній частині цього списку, на думку авторів, перебуває Саудівська Аравія - одна з найближчих союзників Британії на Близькому Сході і найбільший торговий партнер.

У доповіді з прикладами демонструють, як приватні особи і організації беруть участь в просуванні "неліберальної, фанатичної ідеології ваххабізму".

У доповіді наголошують, що лише деякими ісламськими організаціями Британії, які отримують саудівське фінансування, керують безпосередньо із Саудівської Аравії. Автори стверджують, що у більшості випадків саудівські кошти йдуть на придбання у Британії агентів впливу.

"Озброєний екстремізм"

Згідно із заявою посольства Саудівської Аравії в Лондоні, будь-які звинувачення у тому, що королівство вплинуло на радикалізацію "невеликої кількості людей, є необґрунтованими і не мають доказів".

Також в заяві сказано, що їхню країну атакує "Аль-Каїда" і екстремістське угрупування "Ісламська держава".

"Ми не будемо миритися із діями або ідеологією збройного екстремізму, і ми не заспокоїмося, поки цих ненормальних людей і їхні організації не знищать", - йдеться у коментарі дипмісії.

Міністерство внутрішніх справ Британії заявило, що планує припинити фінансування екстремізму, однак відмовилося коментувати доповідь.

Кореспондент BBC Френк Гарднер зазначає, що випуск доповіді припав на складний період відносин із Саудівською Аравією, ОАЕ, Бахрейном і Єгиптом, які підозрюють Катар у підтримці екстремізму. Це звинувачення, за словами авторів доповіді, є лицемірним.

У середу в Каїрі збираються міністри закордонних справ арабських країн, щоб обговорити можливі подальші санкції щодо Катару. А міністр закордонних справ Катару дає прес-конференцію у Лондоні.

Копирайт изображения Getty Images
Image caption Тереза Мей наполягає, що відносини Британії та Саудівської Аравії важливі для торгівлі і забезпечення безпеки

Тривожні зв'язки

Депутат від лейбористів Ден Джарвіс схвалив доповідь, заявивши, що він прояснює "дуже тривожні" зв'язки між Саудівською Аравією і фінансуванням екстремізму.

"Після жахливих і трагічних терористичних атак, які ми бачили в цьому році, вкрай важливо, щоб ми використовували всі наявні засоби для захисту нашого суспільства", - сказав він.

Прем'єр-міністр Тереза Мей наполягала на тому, що відносини Британії та Саудівської Аравії важливі для торгівлі і забезпечення безпеки.

Раніше лідер лейбористів Джеремі Корбін закликав до негайного припинення експорту британського зброї до Саудівської Аравії через численні порушення прав людини та участі у військовому конфлікті в Ємені.

Новини на цю ж тему