У кафе Луцька пропонують меню шрифтом Брайля

меню шрифтом Брайля в кафе у Луцьку Копирайт изображения Oksana Kovalenko
Image caption Меню шрифтом Брайля дає змогу незрячим почуватися нарівні з людьми без вад зору

У луцьких кафе з'явилися меню, надруковані шрифтом Брайля. Ініціатори з громадської організації "Генерація успішної дії" називають це одним з кроків, що дає змогу незрячим почуватися нарівні з усіма.

Меню шрифтом Брайля разом зі звичайним у Луцьку тепер пропонують офіціанти близько 15 кафе і ресторанів.

Розробили і надрукували його на спеціальному принтері. Кожне вартує від 300 до 500 гривень.

Гроші на цей та інші проекти місцевої організації незрячих виділені з луцького бюджету. Як розповіла представник соцдепартаменту Вікторія Майборода, цього року - 92,5 тис. грн. Усе для того, щоб допомогти таким людям жити повноцінно.

Леся Хижук, яка зовсім не бачить, каже, що таке меню - практична річ, адже їй важко на слух запам'ятати усю інформацію офіціанта (приміром, про різні види піц, їх ціни).

"В офіціанта доводиться чимало розпитувати, а якщо гучно звучить музика, то мусиш шукати тихіше місце. Тепер же береш меню, можна неспішно почитати, ціни дізнатися. Дізнатися, що взагалі заклад пропонує, якщо захочеться щось дозамовити".

Едуард Поліщук, який сам взявся "читати" меню, розповідає, що раніше ходив у громадські заклади зі зрячими друзями, аби було менше клопоту.

Обоє сходяться на думці, що приємно почуватися незалежним у кожному моменті життя. А пані Леся додає, що з таким меню вони "у виграші" перед іншими у випадку, коли зникає світло.

Копирайт изображения Oksana Kovalenko
Image caption Офіціанти в кафе повинні озвучувати якомога більше необхідної інформації і користуватися дотиками

Меню - не єдина новинка. Тут же у кафе координаторка всеукраїнської кампанії на захист прав людей з інвалідністю Fight For Right Юлія Сачук навчає керівників закладів громадського харчування і офіціантів правильно обслуговувати людей з вадами зору. Пропонує одягти пов'язки на очі і пальцями відчути картинки, аби хоч трохи зрозуміти "інший світ".

Юлія Сачук, яка сама має проблеми із зором, навчає озвучувати максимум інформації, повідомляти про меню додатково дотиком, розповідати про просторове розміщення столиків у кафе і страв на столику.

"Розкажіть незрячій людині, як розташовані страви за напрямком годинникової стрілки. 3 - картопля, 12 - котлета. Уникайте фраз типу "Візьміть, будь ласка", адже людина, яка не бачить, не знає, до неї це чи до когось поруч".

Каже, що люди з вадами зору - нечасті гості у кафе, й що у тих рідкісних випадках, коли їй доводилося їх обслуговувати, вона дуже хвилювалася, чи усе зробить правильно.

Юлія Сачук нагадує, що згідно з Конвенцією ООН про права людей з інвалідністю, що діє в Україні з 2009 року, на людей з певними вадами не кажуть "інваліди, неповносправні чи люди з обмеженими можливостями" (адже здорова людина теж має певною мірою обмежені можливості) - прийнятна термінологія "людина з інвалідністю, чоловік, дівчина з інвалідністю".

Як повідомляла ВВС Україна, торік на Волині видали перший український молитовник для незрячих: у ньому - молитви, надруковані шрифтом Брайля.

Новини на цю ж тему