Іноземні інвестори: поступ є, прориву немає

  • Анастасія Зануда
  • ВВС Україна
конверт з доларами

Автор фото, UNIAN

Підпис до фото,

"Широко розповсюджена корупція" - найбільша перешкода для іноземних інвестицій в Україну

Керівники провідних іноземних компаній, що працюють в Україні, говорять про покращення економічної ситуації та вищий споживчий попит. Але найбільші їхні очікування стосуються, передусім, не економічних питань.

Корупція гірше, ніж війна?

Згідно із останнім опитуванням, проведеним Європейською Бізнес Асоціацією (ЄБА) у серпні - на початку вересня серед 90 керівників іноземних компаній, що працюють в Україні, корупція та недовіра до судової системи впливають на інвестиційний клімат більше, ніж конфлікт на сході країни.

"Традиційно рейтинг проблем, які хвилюють інвесторів та перешкоджають здоровому розвитку економіки країну, очолили корупція та недовіра бізнесу до ефективності судової системи", - каже виконавчий директор Європейської Бізнес Асоціації Анна Дерев'янко.

Відтак, першочергові кроки, які іноземні інвестори очікують від України, - карати за корупцію на найвищих щаблях влади, змусити правоохоронні органи дотримуватися законів, перезавантажити судову систему, - передусім стосуються верховенства права, каже генеральний директор інвестиційної компанії Dragon Capital, голова ЄБА Томаш Фіала.

Співпраця з МВФ як індикатор реформ

Серед очікувань, які, власне, стосуються економіки, іноземні інвестори багато у чому орієнтуються на стан співпраці України із МВФ.

Це дозволяє не тільки прогнозувати валютні резерви країни і курс гривні, але й оцінювати структурні реформи в українські економіці, більшість з яких зафіксовані у Меморандумі про співпрацю між Києвом та МВФ.

Наразі виглядає, що попри стабілізацію в економіці і банківській сфері, особливих успіхів у структурних реформах, приватизації та реформі управління державними підприємствами немає.

Якщо врахувати наближення наступних президентських виборів, то сподівань на політичну волю до реформ стає дедалі менше.

Пропустити подкаст і продовжити
подкаст
Що це було

Головна історія тижня, яку пояснюють наші журналісти

Випуски

Кінець подкаст

"Хотілося б вірити, що Україна отримає ще один транш за програмою розширеного фінансування або наприкінці цього року, або на початку наступного року. Але після цього навряд чи", - озвучує свій "реалістично-консервативний" прогноз Томаш Фіала.

Разом із тим, він позитивно оцінює плани українського уряду щодо виходу на зовнішні ринки запозичення - вперше від 2013 року.

"За" це - і здешевлення кредитних ресурсів на світових ринках, і пік зовнішніх виплат України, який припадає на 2019-2020 роки.

Проте і тут вартість запозичень багато у чому залежатиме від того, в якому стані будуть відносини з МВФ, чергова місія якого незабаром розпочне роботу в Україні.

Покращення таки є?

Крім традиційних претензій іноземних інвесторів до корупції та судів, у першу трійку перешкод для інвестицій в Україну вперше увійшла монополізація ринків олігархами.

Проблеми із частими змінами законодавства і складне адміністрування податків, які лідирували раніше, турбують інвесторів трохи менше, але лишаються у першій десятці.

На останньому, десятому місці серед проблем, які гальмують притік інвестицій в Україну, - низька купівельна спроможність українців.

Автор фото, UNIAN

Підпис до фото,

Керівник Nestle в Україні Ансгар Борнеманн каже, що у компанії помітили покращення настроїв українців щодо споживання

Втім, як каже генеральний директор Nestle Ukraine Ансгар Борнеманн, від цього літа споживчі настрої українців почали поліпшуватися, а зростання зарплат поки що випереджає інфляцію.

"Ми відштовхнулися від дна і рухаємося у правильному напрямку", - каже пан Борнеманн.

Обережно-оптимістичними є і плани іноземних компаній, що працюють в Україні, на наступний рік. 86% керівників очікують зростання свого бізнесу у наступному році. Цього року такі очікування мали 74% керівників іноземних компаній.

Понад половина іноземних компаній планує збільшити кількість працівників, а 40% хочуть підвищити платню своїм працівникам на 10-20%.

Порівняємо прогнози

Дещо кращими, ніж в українського уряду, є й очікування іноземних інвесторів щодо курсу гривні. Тоді як уряд закладає у проект бюджету курс у 29,3 грн/дол., представники іноземних компаній розраховують, що курс мало зміниться порівняно із поточним роком. У свої бюджети вони закладають курс на рівні 27-28 грн/дол.

Втім, економіка України і надалі на порядок відстає від своїх найближчих сусідів на Заході. Тоді як український уряд закладає у бюджет наступного року зростання у 3%, інвестори звертають увагу, що цього замало, аби надолужити втрачене за попередні роки.

Автор фото, UNIAN

Підпис до фото,

2,5% зростання краще, ніж 17% падіння. Але цього недостатньо, аби наздогнати західних сусідів, каже гендиректор Dragon Capital Томаш Фіала

"Країни Центральної Європи зростають на 4-6% за рік. В Україні за перше півріччя - 2,5%. Минулого року так само. Це краще, ніж падіння на 17% за два попередні роки, але такі темпи не дозволяють скорочувати відставання", - каже Томаш Фіала.

Український ВВП на душу населення є утричі меншим, аніж у 11 країнах Східної Європи і Туреччині, а іноземні інвестиції на душу населення в Україні є у 14 разів меншими, аніж у кращої країни у цій групі - Естонії, яка за роки своєї незалежності отримала понад 14,6 тис. доларів інвестицій на кожного громадянина.