Втрачений портрет пензля Рубенса знайшли через 400 років

Шедевр Рубенса знайшли через століття Копирайт изображения ВВС
Image caption Шедевр Рубенса виявили через століття

Картину легендарного фламандського живописця XVII століття Пітера Пауля Рубенса знайшли в несподіваному місці через 400 років після його створення.

Полотно Рубенса, на якому зображено герцога Бекінгема, ідентифікував доктор Бендор Ґровнер, ведучий програми "Втрачені шедеври" на телеканалі BBC Four.

Роками картина зберігалась в колекції музеїв Глазго, її навіть виставляли публіці в музеї-садибі Поллок-хаус.

Але перефарбування портрета і столітній бруд на ньому змушував музейників думати, що це копія з оригіналу, зроблена іншим художникам після смерті автора.

Директор Будинку Рубенса в Антверпені Бен ван Бенеден також визнав справжнім цей портрет.

Копирайт изображения ВВС
Image caption Портрет герцога Бекінгема відреставрували

Доктор Ґровнер зауважив: "Можливість виявити портрет ключової фігури британської історії пензля одного з найбільших художників, які коли-небудь жили, захоплює".

Девід Макдональд, голова Благодійної організації Glasgow Life, заявив: "Не дивно, що ми в захваті від картини Рубенса, художника, відомого у всьому світі, і взагалі одного з найважливіших художників в історії".

Неоднозначний фаворит

Портрет герцога Бекінгема, Джорджа Вильерса в дублеті - приталенном жакеті - з вишуканим мереживним коміром і поясом датується приблизно 1 625 роком.

На початку XVII століття Джордж Вильерс вважався неоднозначною фігурою, що злетіла соціальною драбиною з дрібних дворян до фаворитів короля Якова I, відомого в Шотландії як Яків VI.

Копирайт изображения NATIONAL TRUST/PA
Image caption Через стосунки короля Якова І (на фото) і герцога Бекінгема досі сперечаються історики

Історики досі ламають списи щодо відносин цих чоловіків. Деякі дослідники стверджують, що вони були коханцями, а інші вважають, що це була близька платонічна дружба.

Під час реставрації в Епеторпському палаці в графстві Нортгемптоншир - улюбленій резиденції монарха - виявили таємний прохід між спальнями обох чоловіків.

Герцога вбили в 1628 році у віці 35 років - через три роки після смерті Якова.

Фон портрета Бекінгема пензля Рубенса і справді перефарбував невідомий художник у більш пізній час, а потім на картині сотні років накопичувалися пил і бруд, що змінили істинний вид шедевра фламандського майстра.

Але науковий аналіз дерева, на якому була написана картина, дозволив датувати його періодом з 1620 по 1630 рік, і підтвердив, що у нього є всі характерні для інших робіт Рубенса особливості підготовки матеріалу для подальшого розпису.

Додаткове очищення верхнього шару і рентгенівські знімки волосся остаточно довели, що перед фахівцями не копія, а оригінал.

Далі картиною зайнявся заслужений реставратор Саймон Гіллеспі, який повернув їй первісний вигляд.

28 вересня портрет буде виставлено на загальний огляд в Художній галереї Келвінгроув в Глазго.

Також на цю тему

Новини на цю ж тему