Пенсії і ціни на газ: чого (не) станеться 1 жовтня

Гройсман Копирайт изображения UNIAN
Image caption В уряді сподівалися, що парламент схвалить зміни до пенсійної системи у вересні

З 1 жовтня мали відбутися одразу кілька змін у галузях, реформування яких уряд називав серед пріоритетів. Проте, найімовірніше, ці зміни або не відбудуться, або відбудуться із запізненням.

Пенсійна реформа "заднім числом"?

З 1 жовтня, очевидно, не відбудеться анонсованого урядом "осучаснення" пенсій, тобто їх перерахунок відповідно до того, як зросла середня зарплатня. Цей перерахунок був однією зі складових пенсійної реформи.

Зараз, за даними уряду, українські пенсії можуть відрізнятися у три рази лише залежно від того, коли була призначена пенсія.

"Простий приклад: шахтар із страховим стажем понад 46 років. Якщо такому працівнику пенсія була призначена у 2008 році, він отримує 3311,87грн. Якщо ж такий працівник вийшов на пенсію у 2016 році - 8446,21 грн", - йдеться в інформаційних матеріалах уряду.

Відтак Кабмін пропонував, аби з 1 жовтня 2017 року всі українські пенсії були прив'язані до одного показника середньої зарплатні за 2014, 2015 та 2016 роки, який становить 3 764,40 грн.

"Осучаснення" пенсій стосуватиметься майже половини українських пенсіонерів - підвищення від 200 до 1000 грн мали отримати 5,6 млн українців.

Всупереч сподіванням уряду, у вересні парламент не зміг розглянути у другому читанні відповідний законопроект, який крім "осучаснення" пенсій передбачав також і підвищення мінімальної пенсії до 1373 грн на місяць, запровадження індексації залежно від зростання зарплат та інфляції, і скасування 15% зниження пенсій для пенсіонерів, які працюють.

В уряді очікують, що депутати можуть повернутися до розгляду законопроекту вже 3 жовтня.

Крім того, як заявив віце-прем'єр Павло Розенко, уряд готовий, як і обіцяв, здійснити осучаснення пенсій з 1 жовтня, навіть, якщо депутати ухвалять законопроект пізніше.

"Навіть якщо Верховна Рада прийме це рішення в середині жовтня, ми проведемо осучаснення з 1 жовтня, у нас є всі можливості зробити перерахунок таким чином", - заявив віце-прем'єр-міністр.

Ціни на газ (не)зростуть?

Копирайт изображения UNIAN
Image caption У МВФ кажуть, що українці і досі платять за газ менше, ніж сусіди

Ще наприкінці березня цього року уряд ухвалив постанову, яка передбачала, що з 1 квітня 2017 ціна на газ, що постачається населенню і виробникам тепла, має становити 4942 за тисячу кубів (без ПДВ).

Постанова також передбачала, що до 1 липня буде обчислено, а з 1 жовтня застосовано нову ціну, з урахуванням "імпортного паритету".

Саме орієнтуючись на рух цін у європейських газових хабах, "Нафтогаз" передбачив 19% підвищення цін на газ для населення і ТКЕ з 1 жовтня.

Проте уряд заявив, що не бачить підстав для зростання ціни. Крім того, нині урядовці провадять перевірку формули ціни на газ.

Деякі оглядачі вказують, що уряд не скасовував свого рішення про прив'язку цін на газ для населення до "імпортного паритету", так само, як і закону "Про ринок природного газу". А відтак, ціни на газ для населення таки мали б зрости.

Опалювальний сезон: ростуть і запаси, і борги

Заступник голови МВФ Девід Ліптон, який перебував у Києві в середині вересня, заявив, що ціни на газ для населення України навіть після підвищення тарифів є нижчими, ніж у сусідів.

Він також наголосив, що одним із досягнень реформування енергетики стало запровадження ринкових механізмів визначення ціни для усіх категорій споживачів, і висловив сподівання, що "рішення деполітизувати цей процес шляхом застосування автоматичної формули має вирішальне значення". За словами Девіда Ліптона, у МВФ очікують, що "уряд буде дотримуватися цього зобов'язання".

У МВФ вважають, що втручання у ринкове формування тарифів означатиме подальші "неадресні та приховані субсидії", які лягатимуть тягарем на бюджет, тоді як правильно було б підтримати бідних громадян, які не можуть оплачувати комуналку за ринковими тарифами, адресними виплатами.

Там також нагадують про "відчутне збільшення заробітної платні, яке набагато перевищує зростання ціни на газ, передбачене нормативно-правовими актами".

Водночас прем'єр-міністр Володимир Гройсман під час відвідин "Турбоатому", відповідаючи на запитання працівників заводу, заявив, що ціна на газ, навпаки, має знизитися.

"Ціна на газ для населення буде знижена, це я вам обіцяю", - заявив прем'єр, додавши, що до 2020 року Україна сама повністю забезпечуватиме себе газом.

Втім, поки суперечка щодо цін на газ для населення і ТКЕ триває, для промислових споживачів ціни на газ таки зростуть - в середньому на 3% порівняно із вереснем залежно від обсягів закупівлі і стану розрахунків із "Нафтогазом".

У вересні ціни на газ для промислових споживачів також зросли - на понад 6%.

Розрахунок субсидій також "осучаснять"

Копирайт изображения UNIAN
Image caption Субсидії на зиму обчислюватимуться на основі доходів за перше півріччя цього року

Від 1 жовтня при розрахунку субсидій на новий опалювальний сезон враховуватимуться доходи громадян за I і II квартал 2017 року, а з 1 травня 2018 року - за III і IV квартал 2017 року.

У такий спосіб уряд врахував зауваження громадян щодо недоліків попередньої системи розрахунку, коли до уваги бралися доходи за попередній рік.

"Це об'єктивно. Бо, громадянин, наприклад, весь минулий рік працював і отримував високу заробітну плату. У цьому році з тих чи інших причин звільнився з роботи і потребує допомоги в оплаті комуналки з об'єктивних причин. Соціально несправедливо брати до уваги його минулорічні доходи, коли він міг самотужки сплачувати рахунки за тепло, електроенергію та воду", - йдеться у повідомленні уряду у Facebook.

Тим часом міністр фінансів Олександр Данилюк в інтерв'ю "Дзеркалу тижня" заявив, що уряд сподівається, що наступного року йому вистачить 55 млрд грн на виплату комунальних субсидій. Він також визнав, що у цьому році уряд був змушений виділити додаткові 14 млрд грн на субсидії, і розраховує, що цього вистачить для виплат до кінця року.

Крім того, міністр фінансів повідомив, що його відомство вже підготувало проект постанову уряду щодо запровадження монетизації субсидій.

ЄС надасть додаткові преференції

Копирайт изображения UKRINFORM
Image caption Українські помідори користуються попитом на європейському ринку

Трохи більше позитиву і визначеності є у зовнішній економічній діяльності, - з 1 жовтня українські агровиробники зможуть скористатися додатковими квотами на безмитне постачання окремих видів сільськогосподарської продукції до ЄС.

"Це хороша новина для українських експортерів. Декілька важливих сільськогосподарських та промислових товарів тепер матимуть кращий доступ на ринок ЄС, оскільки їх можна експортувати без застосування мита", - йдеться у спільній заяві заступника комісара ЄС з питань торгівлі Сесілії Мальмстрьом та заступника Міністра економічного розвитку та торгівлі - Торгового представника України Наталії Микольської.

Зокрема, додаткові нульові тарифні квоти будуть відкриті для українського меду, кукурудзи, ячменю та пшениці, а також борошна з них.

Крім того, збільшується квота на ячмінну крупу, овес, оброблені томати і виноградний сік.

Додаткові квоти на зернові буде відкрито з січня 2018 року.

За перше півріччя цього року Україна збільшила експорт до ЄС на понад чверть - до 9,5 млрд доларів.

Також на цю тему

Новини на цю ж тему