Експерти кажуть, що знайшли "оголений ескіз" Джоконди

Мона Ліза - ліворуч, Монна Ванна - праворуч Копирайт изображения AFP/Alamy
Image caption Мона Ліза - ліворуч, Монна Ванна - праворуч

Намальований вугіллям портрет оголеної жінки, який зберігався у колекції одного з музеїв у Франції понад 150 років, може бути ескізом до Мони Лізи Леонардо да Вінчі, вважає французький арт-експерт.

Раніше вважали, що портрет жінки, відомої як Монна Ванна, був виконаний у студії да Вінчі. Проте зараз експерти твердять, що художник міг сам працювати над обома картинами.

Після експертизи у Луврі, де виставлена і сама Мона Ліза, куратори заявили, що ескіз ню, "щонайменше частково" намалював сам Леонардо.

Від 1862 року цей малюнок зберігався у колекції мистецтва доби Відродження у музеї Конде в палаці Шантії на північ від французької столиці.

Леонардо да Вінчі (1452-1519) - один із найвидатніших художників італійського Відродження, а його "Мона Ліза", також відома як "Джоконда", є одним із найвпізнаваніших і цінних витворів мистецтва у світі.

Вважають, що Джоконда - портрет Лізи Джерардіні, написаний на замовлення її чоловіка, продавця тканин і флорентійського чиновника Франческо дель Джокондо.

Підготовка до портрета олією

"На малюнку дійсно чудово прописані обличчя і руки, - розповів куратор музею Конде Матьє Дельдік в інтерв'ю AFP. - Це не бліда копія. Перед нами те, над чим працювали паралельно із Моною Лізою наприкінці життя Леонардо. Це майже напевне підготовча робота до живопису олією".

Експерт-реставратор із Лувру Бруно Моттен підтвердив, що малюнок "дуже високої якості" і за часом створення збігається із роками життя Леонардо на межі XVI сторіччя.

Копирайт изображения Domaine de Chantilly
Image caption Експерти за роботою - фонд палацу Шантії опублікував у Twitter фото процесу роботи із Монною Ванною

Леонардо - автор ескізу? "За" і "проти"

  • руки і тіло є майже ідентичними,
  • портрети мають майже однаковий розмір,
  • на малюнку є маленькі проколи, які, можливо, дозволяли суміщати контури із портретом Мони Лізи.

Художник-реставратор Бруно Маттен водночас вказує, що заштриховка на горі малюнку, біля голови була зроблена правшею, тоді як Леонардо був шульгою.

"Ми маємо бути обережними у висновках, оскільки робота поки що триває, - заявив він AFP. - Експертиза триватиме якийсь час, і це є дуже складною роботою, бо малюнок є дуже крихким".

Також на цю тему

Новини на цю ж тему