Каталонці готуються до референдуму, який Мадрид називає неконституційним

Каталонія Копирайт изображения Reuters
Image caption Активісти зайняли школи у Каталонії, аби провести голосування

Понад 160 шкіл у Каталонії зайняли активісти: приміщення мали стати дільницями для проведення референдуму, який іспанська влада оголосила незаконним. Про це повідомляють офіційні джерела із Мадрида.

Іспанська національна поліція заблокувала 1300 із 2315 таких шкіл у Каталонії.

Очікується, що біля десяти тисяч людей спробують взяти участь у референдумі в неділю.

Національна поліція також контролює будівлю телекомунікаційного центру регіонального уряду.

Аби запобігти проведенню голосування по всій Іспанії мобілізували додаткові сили поліції.

Правоохоронці вилучають бюлетені для голосування, а прокуратура ініціювала закриття сайтів, повязаних із проведенням референдуму, а також санкціонувала арешт посадовців, які причетні до його організації.

Водночас лідер каталонців Карлес Пучдемон заявив Reuters, що "все готове на понад 2 тисячах пунктів для голосування включно із кабінками і бюлетенями, все, потрібне для того, щоб люди висловили свою волю".

Копирайт изображения Reuters

Тим часом Google прибрала додаток, який дозволяв тим, хто хоче проголосувати, знайти дорогу до місць голосування.

Користувачі у регіоні, які хочуть завантажити цей додаток із Google Play, натикаються на повідомлення про те, що він є недоступним. Проте ті, хто вже мали на своєму телефоні цей додаток, все ж можуть ним скористатися.

У корпорації кажуть, що виконують рішення суду.

Копирайт изображения Getty Images
Image caption Мітинг на підтримку незалежності відбувся у п'ятницю в Барселоні на Площі Іспанії

Каталонія є заможним економічно розвиненим регіоном на північному сході Іспанії, де мешкає 7,5 мільйонів людей зі своєю мовою і культурою. Цей регіон вже має значну автономію від Іспанії, проте за конституцією країни, каталонців не визнають окремою державою.

Настрої щодо самовизначення постійно посилювалися у регіоні впродовж останніх п'яти років, проте під час місцевих виборів у 2015, на яких переміг альянс політичних сил, що виступають за незалежність Каталонії, 40% виборців проголосували за партії, прихильні до Іспанії.

Чи відбудеться голосування?

Копирайт изображения Getty Images

Поліція по всій Каталонії отримала наказ не допустити, аби громадські будівлі використовували для голосування у неділю.

Впродовж минулих тижнів правоохоронці вже конфіскували велику кількість матеріалів, пов'язаних із референдумом, а чиновникам, які долучилися до підготовки референдуму, загрожує суд.

Попри це каталонський уряд заявив у п'ятницю, що планує відкрити майже дві тисячі дільниць для голосування.

Президент Каталонії Карлес Пучдемон заявив: "Друзі, оскільки перемога вже визначена, давайте у неділю вдягнемося у святкову одежу і вийдемо готовими до змін історії".

Він та його попередник Артур Мас пізніше доєдналися до п'ятничного мітингу у Барселоні, де сцену прикрасили гаслами "Референдум є демократія".

Чому Мадрид проти?

Іспанському прем'єру Маріано Рахою вдалося приборкати прибічників відокремлення Каталонії під час "референдуму" у 2014 році.

Він присягнувся запобігти голосуванню у 2017, твердячи, що воно суперечить конституції, яка проголошує "непорушну єдність іспанської нації, спільної та неподільної батьківщини усіх іспанців".

Каталонія в цифрах

  • 16% населення Іспанії

  • 25.6% іспанського експорту

  • 19% іспанського ВВП

  • 20.7% іноземних інвестицій до Іспанії

  • 35.3% рівень боргу до ВВП

Getty

Прихильники того, щоб Каталонія залишалася з Іспанією, вказують, що регіон вже має широку автономію, так само, як Країна басків та Галісія.

Речник іспанського уряду Ініго Мендес де Віго звинуватив каталонський уряд у негнучкості та однобокості. Проте ті самі звинувачення лунають із Барселони на адресу Мадрида.

У п'ятницю сотні фермерів привезли свої трактори до Барселони, аби вони були захисними бар'єрами навколо дільниць для голосування.

Згідно із повідомленням місцевих ЗМІ, було запроваджено заборону на польоти вертолетів і легких літаків над Барселоною, аби завадити додатковій агітації у неділю.

Тим часом каталонські активісти зайняли школи, аби забезпечити приміщення для голосування.

Попри напруження у всьому регіоні, поки що демонстрації на підтримку референдуму проходять здебільшого мирно.

"Я не думаю, що хтось насмілиться вдатися до насильства чи що хтось хоче спровокувати насильство, що затьмарило б бездоганний імідж каталонського руху за незалежність як цілком мирного", - заявив Карлес Пучдемон.

Новини на цю ж тему