Луценко: вбивство Вороненкова організували спецслужби Росії

максакова Копирайт изображения Getty Images
Image caption Марія Максакова залишилась жити в Києві

Генпрокуратура України завершила розслідування вбивства у Києві колишнього російського депутата Дениса Вороненкова та назвала замовників.

Замовниками вбивства вважають спецслужби Російської Федерації та кримінального авторитета Володимира Тюріна, якому повідомили про підозру, так заявив генеральний прокурор Юрій Луценко.

Вісім років тому Тюрін був цивільним чоловіком Марії Максакової - дружини пана Вороненкова на момент вбивства, зазначив генпрокурор.

ГПУ передає справу для розгляду суду.

Слідчий комітет Росії у березні 2017 року також порушив кримінальну справу за фактом вбивства колишнього депутата Державної думи Дениса Вороненкова. Це розслідування триває.

У лютому 2017 року Слідчий комітет оголошував пана Вороненкова у федеральний розшук за звинуваченням у шахрайстві.

Мотиви вбивства

"За версією слідства, ФСБ разом з кримінальними колами Росії розробили план знищення надзвичайно важливого свідка", - заявив Юрій Луценко.

Причиною вбивства, за версією прокуратури, були свідчення Дениса Вороненкова щодо державної зради Віктора Януковича та перебування російських військ в Україні.

"Вбивство пов'язане зі свідченнями щодо присутності російських військ в Україні. А також як свідка подій у Державні думі. Спецслужби Росії підготували план вбивства", - повідомив пан Луценко.

Копирайт изображения ВСЕВОЛОД RОРНЕЕВ
Image caption Фото з місця вбивства

Мотивів убивства пан Луценко назвав кілька.

"Мотивом вбивства є поєднання інтересів вищого керівництва РФ усунути цінного свідка з особистими мотивами пана Тюріна", - вважає пан Луценко.

Слідство назвало прізвище виконавця вбивства Вороненкова - громадянина Паршова. Ще двох спільників - громадян Лося та Тарасенка затримали.

Двоє учасників організації вбивства - громадяни Левенець та Василенко втекли з України. Їх оголосили у міжнародний розшук.

Замовник

Юрій Луценко заявив, що безпосереднім замовником вбивства був кримінальний авторитет Володимир Тюрін.

Копирайт изображения VLADYSLAV VLASIUK
Image caption Юрій Луценко на місці вбивства

"Відомий як керівник злочинного угрупування. Він 8 років тому був цивільним чоловіком Марії Максакової", - додав він.

За словами пана Луценко, Володимир Тюрін нібито погодився стати замовником в обмін на преференції щодо впливу в кримінальному світі.

"Темпи впливу на кримінальне середовище Тюріна підтверджують його співпрацю зі спецслужбами РФ", - додав Луценко.

"Підконтрольність Тюріна ФСБ - це маячня"

Адвокат Тюріна Сергій Бєляк заявив, що його клієнт не має відношення до злочину. "Вбивство Вороненкова - це справа рук українських націоналістів, які сподівалися, що потім українська влада використає його для нових звинувачень Росії", - сказав він Інтерфаксу.

За словами адвоката, Тюрін не мав жодних справ або суперечок з Вороненковим і не перешкоджав його стосункам зі своєю колишньою цивільною дружиною. "Підконтрольність Тюріна ФСБ" Бєляк назвав маячнею, цитує агентство.

У свою чергу, ще один оголошений Росією в розшук екс-депутат Держдуми Ілля Пономарьов розповів про ставлення до версії прокуратури пані Максакової: "Маша вважала її малоймовірною, бо вона з ним регулярно спілкується, він батько двох її дітей, ці діти живуть з ним. І для неї ці висновки - це шок і особиста трагедія".

Що відомо про Володимира Тюріна

Про можливу причетність Тюріна до вбивства Дениса Вороненкова ЗМІ почали писати відразу після того, як екс-депутата РФ застрелили в центрі Києва 23 березня 2017 року.

Російські ЗМІ називають Тюріна "злодієм в законі" і кримінальним авторитетом, який входив до найближчого оточення Аслана Усояна ( "Діда Хасана"), убитого в Москві в 2013 році. У 1990-х роках Тюрін очолював так звану братське ОЗУ (організоване злочинне угруповування).

Російські правоохоронні органи останній раз затримували Тюріна в листопаді 2010 року за запитом іспанської влади, яка звинувачує його в створенні злочинного співтовариства і відмиванні грошей.

У лютому 2012 року адвокатам Тюріна вдалося довести, що він законно отримав російське громадянство, після чого генпрокуратура Росії відмовилася видати Тюріна Іспанії.

В кінці серпня 2017 року Марію Максакову в Києві відвідав російський телеведучий Андрій Малахов, який записав з нею велике інтерв'ю для своєї нової програми на телеканалі "Росія-1".

В інтерв'ю Малахову Максакова розповіла, що шкодує про свої колишні стосунки з Тюріним. "Він був абсолютно тіньовою людиною і ізолював мене від всіх близьких, подруг, - розповідала вона. - А коли я все зрозуміла, то була вже вагітна. Ось і все. Про те, щоб з ним розписатися, я навіть не думала. Він мені ніхто".

При цьому дружина вбитого Вороненкова виключила, що Тюрін міг піти на вбивство через особисту образу. За словами Максакової, з моменту її розлучення з Тюріним "пройшло вісім років", а коли вона вирішила вийти заміж за Вороненкова, то Тюрін сам зв'язався з нею і "благословив" новий шлюб.

Колишнього депутата Державної думи Росії Дениса Вороненкова вбили у центрі Києва 23 березня 2017 року.

Пан Вороненков отримав два постріли в шию, один в обличчя і один - у живіт.

Вбивцю поранили в голову, він помер у лікарні. У кілера встиг вистрілити охоронець пана Вороненкова.

Копирайт изображения YULIIA STETS

Денис Вороненков у 2016 році втік в Україну та критикував звідси російську владу.

До України він приїхав з дружиною Марією Максаковою. Після вбивства генпрокуратура доручила СБУ забезпечити охорону його дружині.

Українська влада називала його одним із головних свідків справи про державну зраду Віктора Януковича та російську агресію проти України.

Генпрокурор стверджує, що свідчення убитого депутата Вороненкова підтверджують використання колишнього президента Віктора Януковича для прикриття російської військової агресії.

Новини на цю ж тему