У Криму затримали 15 кримських татар: що про них відомо?

обшуки Копирайт изображения facebook.com/crimeansolidarity

У середу російські силовики затримали, за уточненими даними, 15 кримських татар.

Вранці в Бахчисараї пройшла серія обшуків, повідомляє правозахисний рух "Кримська солідарність".

Шістьох затриманих підозрюють у зв'язках з організацією "Хізб ут-Тахрір аль-Ісламі", яка визнана у Росії терористичною і заборонена.

Правозахисники назвали їхні імена: Сулейман Асанов, Сейран Салієв, Тимур Ібрагімов, Сервер Зекерьяев, Мемет Бєлялов і Ернест Аметов.

Крім того, очевидці повідомляють, що під час ранкових обшуків були затримані ще дев'ять людей, які прийшли на місце події та спостерігали за діями силовиків.

Наразі відомо, що Асан Ісмаїлов, Амет Сулейманов, Ельдар Ішназаров, Ернест Ібрагімов, Рефат Асанов, Ескендер Люманов, Ильнур Асанов, Рудем Неджи і Руслан Білялов перебувають у будівлі Бахчисарайського ОВС.

Їм закидають адміністративне правопорушення за статтею "Організація масового одночасного перебування і (або) пересування громадян у громадських місцях, які призвели до порушення громадського порядку".

Це загрожує покаранням до 15 діб адміністративного арешту.

Адвокат Еміль Кубердінов опублікував у Facebook відео з місця обшуків і написав, що навколо багато людей в масках, літають дрони, є представники внутрішніх військ.

У ФСБ заявили про терористів

У ФСБ заявили, що припинили діяльність "бахчисарайського осередку терористичної організації "Хізб-ут-Тахрір".

Сулейману Асанову інкримінують організацію діяльності осередку, іншим - участь у ньому.

Слідчі дії, за словами ФСБ, тривають.

"Хізб-ут-Тахрір аль-Ісламі", тобто "Ісламська партія визволення", заборонена за радикалізм у кількох країнах. У Росії - з 2003 року.

Що відомо про декого з затриманих?

Дехто з підозрюваних у тероризмі вже стикалися з російською ФСБ.

Одним із таких є Сейран Салієв. Родичі повідомили, що це вже третій обшук, який пройшов у його будинку.

У травні 2016 року, під час чергової серії обшуків у Бахчисараї, Салієв повідомив про них в мегафон, розташований в мінареті місцевої мечеті. Силовики розцінили це як організацію незаконного масового заходу. Активісту тоді присудили 20-тисячний штраф.

А наприкінці січня пана Салієва арештували на 12 діб за те, що він, за рішенням кримського суду, розмістив на своїй сторінці в "Вконтакте" кілька аудіозаписів і постів екстремістського характеру.

Інший затриманий, Сулейман Асанов, - бахчисарайський бізнесмен, власник місцевого кафе "Караван-сарай Салачик".

У травні 2016 року співробітники ФСБ провели в приміщенні цього кафе обшуки. Тоді затримали кількох людей, яких згодом стали називати "бахчисарайською четвіркою Хізб ут-Тахрір".

Імена інших затриманих раніше в публічній площині не фігурували. За словами координатора Кримської контактної групи з прав людини Абдурешитов Джеппарова, вони - "звичайні" мешканці Бахчисараю.

"Вони всі - звичайні люди. За словами їхніх друзів і сусідів, ніякої екстремістської або терористичної діяльності за ними помічено не було", - сказав Джеппаров.

Він додав, що підозрюваних уже забезпечили адвокатами.

Їх захищатимуть правозахисник Еміль Курбедінов, адвокат міжнародної правозахисної групи "Агора" Олексій Ладин, а також Джеміль Темиш, Сергій Легості, Маммет Мамбетов і Іслям Веліляєв.

Копирайт изображения facebook.com/crimeansolidarity

"Припинити переслідування татар"

Україна неодноразово вимагала від Росії припинити переслідування кримських татар.

Голова меджлісу Рефат Чубаров заявляв, що ‎ці переслідування стали наслідком "послідовної і рішучої позиції" ‎кримськотатарської громади щодо територіальної цілісності України.

Верховний суд Криму засудив Ахтема Чийгоза, заступника голови меджлісу, до восьми років колонії суворого режиму.

Президент Туреччини Реджеп Ердоган під час нещодавнього візиту до України заявив, що слідкує за долею затриманих кримських татар і розраховує на їхнє звільнення.

Росія дискримінацію населення Криму заперечує.

Новини на цю ж тему