Мадрид призупинить автономію Каталонії

Прапор Копирайт изображения Getty Images
Image caption Є побоювання, що останні заяви можуть спричинити протести у Каталонії

Іспанія призупинить автономію Каталонії у суботу. Із такою заявою в уряді виступили після того, як лідери регіону пообіцяли проголосити його незалежність.

Міністри мають зустрітися, аби активувати 155 статтю конституції і запровадити пряме правління у регіоні, додали в уряді.

"Немає жодних сумнівів, що іспанський уряд зробить усе можливе, аби відновити конституційний лад", - ідеться у заяві.

У четвер зранку сплив встановлений Мадридом термін, впродовж якого каталонський лідер Карлес Пучдемон мав дати чітку відповідь щодо відокремлення регіону.

У підсумку він заявив, що місцевий парламент проголосує за незалежність, яку підтримала більшість учасників референдуму 1 жовтня, у випадку, якщо Іспанія "продовжить репресії".

Є побоювання, що останні заяви можуть спричинити протести.

Стаття 155 іспанської конституції, яку ухвалили у 1978 році, через три роки після смерті диктатора Франко, дозволяє Мадриду запроваджувати пряме правління у разі кризи.

Досі її ніколи не застосовували.

Копирайт изображения Reuters
Image caption Прірва між Карлесом Пучдемоном (ліворуч) і Маріано Рахоєм зростає?

Після референдуму 1 жовтня Кардес Пучдемон проголосив незалежність від Іспанії, однак одразу призупинив своє рішення, попросивши Мадрид про діалог.

Іспанія вимагала від Пучдемона чіткого пояснення, чи означає це відокремлення регіону, але після ігнорування цього каталонськими чиновниками віце-прем'єр Сорайя Саенс де Сантамарія заявила, що Барселона має визначитися до ранку четверга.

Раніше Іспанія вимагала чіткої відповіді до 10 години ранку 16 жовтня, проте її не отримала.

За словами пані Саенс де Сантамарії, Мадрид "глибоко шкодує", що уряд Каталонії "вирішив не відповідати".

Копирайт изображения EPA
Image caption Віце-прем'єр-міністр Іспанії Сорайя Саенс де Сантамарія шкодує, що Каталонія вирішила не відповідати

У понеділок керівник Каталонії Карлес Пучдемон у листі прем'єр-міністру Іспанії запропонував у найближчі два місяці почати діалог про вихід з глухого кута. Але не став уточнювати, чи оголосила Каталонія незалежність від Іспанії за результатами референдуму.

Пучдемон після голосування підписав декларацію про незалежність особисто, хоча за каталонським законом це мав зробити весь парламент загалом. Керівник автономії запропонував відкласти урочисте оголошення, щоб налагодити діалог з Мадридом.

Прем'єр-міністр Іспанії Маріано Рахой попередив голову уряду Каталонії, що у разі проголошення незалежності Мадрид скористається 155-ю статтею конституції, яка передбачає запровадження прямого правління та тимчасове зупинення автономії.

Після виступу Пучдемона у каталонському парламенті Рахой звинуватив його у цілеспрямованому створенні плутанини та пообіцяв відновити визначеність.

За даними каталонської влади, у референдумі взяли участь 43% виборців, 90% з яких підтримали незалежність.

Мадрид, а також ЄС, заявили про нелегітимність голосування.

У Брюсселі дали зрозуміти, що у випадку виходу Каталонії зі складу Іспанії, її перестануть вважати частиною ЄС.

Також на цю тему

Новини на цю ж тему