Рахой: Мадрид перебере повноваження каталонської влади

Прем'єр-міністр Іспанії Маріано Рахой заявив, що Мадрид вводить у дію 155-ту статтю Конституції Іспанії, щоб "відновити законність".
Уряд і парламент Каталонії будуть розпущені, і в провінції протягом шести місяців будуть проведені дострокові вибори.
Однак ці заходи ще має затвердити Сенат - верхня палата парламенту Іспанії, де представлені всі регіони.
Прем'єр-міністр Маріано Рахой у суботу очолив надзвичайне засідання іспанського кабінету міністрів - через майже три тижні після референдуму про незалежність у Каталонії.
Іспанський уряд заявляє, що голосування було незаконним, однак каталонський лідер Карлес Пучдемон наполягає, що він отримав повноваження проголосити незалежність Каталонії.
- Історія сепаратизму: чому Каталонія відокремлює себе від Іспанії
- Каталонія, Крим, Донбас: чи схожі "референдуми"?
- Чому ЄС ігнорує кризу у Каталонії?
На засіданні в суботу міністри іспанського уряду вирішували, як втілити в життя 155-ту статтю конституції, що дозволяє на деякий час обмежити владу регіональних органів.
Що таке 155 стаття?
Стаття 155 Конституції Іспанії дозволяє національному уряду вводити пряме правління в автономних регіонах Іспанії (тобто підпорядковувати їх безпосередньо уряду в Мадриді) в разі кризи. Досі ця стаття ще жодного разу не застосовувалася.
У ній сказано, що, якщо дії уряду регіону "створюють серйозну загрозу загальним інтересам Іспанії", Мадрид може "вжити необхідних заходів, щоби змусити регіональні органи дотримуватися цих інтересів".
Каталонія досі мала в Іспанії значну автономію, включаючи власні поліцію, департаменти освіти й охорони здоров'я.
При цьому 155-а стаття не дає іспанському уряду права повністю скасувати автономний статус регіону.
Які наслідки можуть мати дії Мадрида?
Джеймс Бадкок, BBC News, Мадрид
На перший погляд, розпуск парламенту Каталонії і проведення позачергових регіональних виборів можуть розрядити нинішню крайню напруженість, але є безліч причин сумніватися в тому, що така стратегія забезпечить вихід із кризи.
Крайньо ліва партія "Кандидати народної єдності" (CUP) пообіцяла бойкотувати будь-які вибори, нав'язані регіону. Інші політичні сили, які виступають за незалежність, можуть зробити те саме. Також можна очікувати масових вуличних протестів проти будь-якої форми прямого правління Мадрида.
Пучдемон пообіцяв провести офіційне голосування за незалежність у парламенті Каталонії, якщо Мадрид застосує статтю 155. У цьому випадку прихильники незалежності зможуть сформувати блок, який стане основою установчих зборів нової республіки.
Позачергові вибори передбачають участь усіх сторін, вони по суті стануть новим - і вже офіційним - голосуванням за незалежність Каталонії. І якщо в результаті знову переможуть прихильники відокремлення від Іспанії, то неможливо уявити, як Мадрид виходитиме з цієї ситуації.
Криза в країні розвивається від часу забороненого центральною владою і визнаного незаконним Конституційним судом референдуму про незалежність Каталонії 1 жовтня.
90% каталонців - з тих 43% населення провінції, які прийшли на виборчі дільниці - проголосували за незалежність від Іспанії. Більшість противників відокремлення бойкотували голосування.
Пучдемон та інші каталонські лідери підписали декларацію про незалежність, але відразу ж припинили її дію, щоби почати переговори з центральною владою.
Мадрид, проте, наполягав, щоб Пучдемон чітко роз'яснив позицію Каталонії - оголошена незалежність чи ні.