Рахой: Мадрид перебере повноваження каталонської влади

Прапор Каталонії Копирайт изображения AFP
Image caption Референдум викликав розкол в Іспанії

Прем'єр-міністр Іспанії Маріано Рахой заявив, що Мадрид вводить у дію 155-ту статтю Конституції Іспанії, щоб "відновити законність".

Уряд і парламент Каталонії будуть розпущені, і в провінції протягом шести місяців будуть проведені дострокові вибори.

Однак ці заходи ще має затвердити Сенат - верхня палата парламенту Іспанії, де представлені всі регіони.

Прем'єр-міністр Маріано Рахой у суботу очолив надзвичайне засідання іспанського кабінету міністрів - через майже три тижні після референдуму про незалежність у Каталонії.

Іспанський уряд заявляє, що голосування було незаконним, однак каталонський лідер Карлес Пучдемон наполягає, що він отримав повноваження проголосити незалежність Каталонії.

Копирайт изображения EPA
Image caption Рахой оголосив про введення в дію 155-ї статті

На засіданні в суботу міністри іспанського уряду вирішували, як втілити в життя 155-ту статтю конституції, що дозволяє на деякий час обмежити владу регіональних органів.

Що таке 155 стаття?

Стаття 155 Конституції Іспанії дозволяє національному уряду вводити пряме правління в автономних регіонах Іспанії (тобто підпорядковувати їх безпосередньо уряду в Мадриді) в разі кризи. Досі ця стаття ще жодного разу не застосовувалася.

У ній сказано, що, якщо дії уряду регіону "створюють серйозну загрозу загальним інтересам Іспанії", Мадрид може "вжити необхідних заходів, щоби змусити регіональні органи дотримуватися цих інтересів".

Каталонія досі мала в Іспанії значну автономію, включаючи власні поліцію, департаменти освіти й охорони здоров'я.

При цьому 155-а стаття не дає іспанському уряду права повністю скасувати автономний статус регіону.


Які наслідки можуть мати дії Мадрида?

Джеймс Бадкок, BBC News, Мадрид

На перший погляд, розпуск парламенту Каталонії і проведення позачергових регіональних виборів можуть розрядити нинішню крайню напруженість, але є безліч причин сумніватися в тому, що така стратегія забезпечить вихід із кризи.

Крайньо ліва партія "Кандидати народної єдності" (CUP) пообіцяла бойкотувати будь-які вибори, нав'язані регіону. Інші політичні сили, які виступають за незалежність, можуть зробити те саме. Також можна очікувати масових вуличних протестів проти будь-якої форми прямого правління Мадрида.

Пучдемон пообіцяв провести офіційне голосування за незалежність у парламенті Каталонії, якщо Мадрид застосує статтю 155. У цьому випадку прихильники незалежності зможуть сформувати блок, який стане основою установчих зборів нової республіки.

Позачергові вибори передбачають участь усіх сторін, вони по суті стануть новим - і вже офіційним - голосуванням за незалежність Каталонії. І якщо в результаті знову переможуть прихильники відокремлення від Іспанії, то неможливо уявити, як Мадрид виходитиме з цієї ситуації.


Криза в країні розвивається від часу забороненого центральною владою і визнаного незаконним Конституційним судом референдуму про незалежність Каталонії 1 жовтня.

90% каталонців - з тих 43% населення провінції, які прийшли на виборчі дільниці - проголосували за незалежність від Іспанії. Більшість противників відокремлення бойкотували голосування.

Пучдемон та інші каталонські лідери підписали декларацію про незалежність, але відразу ж припинили її дію, щоби почати переговори з центральною владою.

Мадрид, проте, наполягав, щоб Пучдемон чітко роз'яснив позицію Каталонії - оголошена незалежність чи ні.

Також на цю тему

Новини на цю ж тему