Іспанська криза: Мадрид заперечив звинувачення щодо "перевороту" в Каталонії

Independence supporters listen to Carles Puigdemont's speech on phones in Barcelona, 21 October Копирайт изображения Getty Images

Міністр закордонних справ Іспанії Альфонсо Дастіс заперечив, що наміри уряду країни встановити пряме правління над регіоном Каталонії можна розцінювати як "переворот".

"Якщо хтось і спробував вчинити переворот, то це регіональний уряд Каталонії, - заявив пан Дастіс у коментарі ВВС. Мадрид почав діяти після того, як регіональні лідери відмовилися зупинити цей драйв із незалежністю".

Раніше у неділю спікер каталонського парламенту Карме Форкадель назвала плани Мадрида застосувати 155-ту статтю іспанської конституції "фактичним переворотом".

Президент Каталонії Карлес Пучдемон також запевнив, що регіон не погодиться на умови Мадрида.

Президент Каталонії назвав ці плани найгіршим нападом на каталонські інституції з часів диктатури генерала Франко 1939-1975 років, за якої автономія регіонів була скасована.

Копирайт изображения AFP/Getty
Image caption Карлос Пучдемон звинуватив іспанську владу у відмові від діалогу з Каталонією

Пучдемон також звинуватив іспанську владу у діяльності всупереч демократичній волі каталонців і відмові від діалогу.

У своєму телезверненні, виголошеному англійською мовою, він звернувся до ЄС зі словами про те, що основоположні європейські цінності "опинилися під загрозою" у Каталонії.

Напередодні прем'єр-міністр Іспанії Маріано Рахой заявив, що Мадрид вводить у дію 155-ту статтю Конституції Іспанії, щоб "відновити законність". За його словами, уряд і парламент Каталонії будуть розпущені, і в провінції протягом шести місяців будуть проведені дострокові вибори.

Що таке 155-а стаття Конституції Іспанії?

Стаття 155 Конституції Іспанії дозволяє національному уряду вводити пряме правління в автономних регіонах Іспанії (тобто підпорядковувати їх безпосередньо уряду в Мадриді) в разі кризи. Досі ця стаття ще жодного разу не застосовувалася.

У ній сказано, що, якщо дії уряду регіону "створюють серйозну загрозу загальним інтересам Іспанії", Мадрид може "вжити необхідних заходів, щоби змусити регіональні органи дотримуватися цих інтересів".

Каталонія досі мала в Іспанії значну автономію, включаючи власні поліцію, департаменти освіти й охорони здоров'я.

При цьому 155-а стаття не дає іспанському уряду права повністю скасувати автономний статус регіону.

Ці заходи ще має затвердити Сенат - верхня палата парламенту Іспанії, де представлені всі регіони.

Криза в країні розвивається від часу забороненого центральною владою і визнаного незаконним Конституційним судом референдуму про незалежність Каталонії 1 жовтня.

90% каталонців - з тих 43% населення провінції, які прийшли на виборчі дільниці - проголосували за незалежність від Іспанії. Більшість противників відокремлення бойкотували голосування.

Пучдемон та інші каталонські лідери підписали декларацію про незалежність, але відразу ж припинили її дію, щоби почати переговори з центральною владою.

Мадрид, проте, наполягав, щоб Пучдемон чітко роз'яснив позицію Каталонії - оголошена незалежність чи ні.

Також на цю тему

Новини на цю ж тему