Політичні рейтинги: Саакашвілі не росте, Порошенко попереду

Порошенко Тимошенко Копирайт изображения UNIAN
Image caption Опитування показують, що Петро Порошенко та Юлія Тимошенко лідери президентського рейтингу

Цього тижня одразу три українські соціологічні компанії оприлюднили свіжі рейтинги партій та можливих кандидатів у президенти. Згідно з ними, Петро Порошенко обігнав Юлію Тимошенко у партійному та президентському рейтингу.

Останню хвилю соціологічних опитувань політичних вподобань українців публікували у середині літа.

Тоді однозначним фаворитом потенційних президентських та парламентських виборів була Юлія Тимошенко та її партія "Батьківщина".

Майже в усіх вона на кілька відсотків випереджала Петра Порошенка.

Динаміка Порошенка-Тимошенко і Вакарчук

У літніх опитуваннях групи "Рейтинг" та "Демократичних ініціатив" Юлія Тимошенко випереджала Петра Порошенка на кілька відсотків.

Натомість у жовтні 2017 рейтинги Петра Порошенка та його партії зросли.

За даними опитування центру Разумкова, першою зараз іде партія БПП - 13,6%, далі "Батьківщина" - 10%, "Громадянська позиція" - 8,9% та "Опозиційний блок" - 8,6%.

У президентській гонці Петро Порошенко набирає 14%, Юлія Тимошенко - 8,4%, а далі ідуть Анатолій Гриценко - 7,2%, Юрій Бойко - 6,8% та Святослав Вакарчук - 6,6%.

У дослідженні "Соціс" лідер той самий - Петро Порошенко з 16,9%. А далі вже йдуть Святослав Вакарчук - 14,8%, Юлія Тимошенко - 13,5%, Олег Ляшко - 9,5%, Анатолій Гриценко - 9,3%.

Лідери симпатій серед партій, за їхньою версією, вишикувались так: БПП - 16,9%, "Батьківщина" - 14,1%, "Громадянська позиція" - 11,4% та "Опозиційний блок".

Соціологи вперше включили в президентські рейтинги відомого співака Святослава Вакарчука. Однак сам він поки ще не заявляв про наміри балотуватись у президенти.

Інший підхід

Натомість третя соціологічна компанія - центр соціальних досліджень "Софія", все ж таки ставить на перше місце Юлію Тимошенко й показує дуже малу підтримку Святослава Вакарчука. Проте показники партії Міхеіла Саакашвілі у всіх трьох компаній практично однакові.

В опитуванні "Софії" Юлія Тимошенко у лідерах - 12,9%, далі ідуть Петро Порошенко - 9,9%, Юрій Бойко - 9,5% та Анатолій Гриценко - 6,3%.

Серед партій у "Софії" лідирують "Батьківщина" - 12,3%, "Опозиційний блок" - 10,9%, БПП - 9,1% та "Самопоміч" - 5,8%.

Керівник соціологічних програм центру "Софія" Олександр Левцун у розмові з ВВС Україна пояснив різницю у цифрах з колегами методикою дослідження.

За його словами, вони дають респондентам таблицю з партіями та кандидатами на вибір, де немає варіанту "не визначився".

"Тому людина змушена робити певний вибір. Якщо вже і так не може обрати, то каже про це. І тільки тоді фіксують відповідь "важко відповісти", - пояснив пан Левцун.

Через це, як він стверджує, у них менший відсоток невизначених, які переважно є критиками влади і прихованими прихильниками опозиції.

Рейтинг Саакашвілі

Нинішні три опитування стали першими, які опублікували після всіх подій, пов'язаних з позбавленням громадянства Міхеіла Саакашвілі, проривом через кордон та агітаційним туром містами України.

Вони свідчать, що рейтинги партії Саакашвілі майже не зросли.

Копирайт изображения UNIAN
Image caption Рейтинг партії Міхеіла Саакашвілі лишається на рівні 2%

У кінці травня 2017 року соціологічна група "Рейтинг" зафіксувала рейтинг партії "Рух нових сил Міхеіла Саакашвілі" на рівні 1,4%.

У червні 2017 року в опитуванні "Демократичних ініціатив" за партію Міхеіла Саакашвілі були готові проголосувати 1,8%.

Проте в жовтні 2017 року суттєвого зростання рейтингу соціологи не зафіксували.

Згідно з дослідженням центру Разумкова у жовтні, за "РНС Міхеіла Саакашвілі" готові голосувати 1,7%.

Опитування "Соціс" дало партії Саакашвілі 2,5%, а центру "Софія" - 1,9%.

Зростання рейтингу партії Міхеіла Саакашвілі за три місяці, коли він був одним із головних ньюзмейкерів країни, поки що незначне й наразі до прохідного бар'єра у 5% не дотягує.

Новини на цю ж тему