Найстарішій жертві цунамі - 6 тисяч років?

череп Копирайт изображения ARTHUR DURBAND
Image caption Цьому черепу, як вважається, 6 тисяч років

Стародавній людський череп, виявлений у Папуа Новій Гвінеї, ймовірно, належить найстарішій відомій жертві цунамі. Такого висновку дійшли учасники міжнародної групи дослідників.

Цей череп знайшли ще у 1929 році неподалік міста Айтапе.

Зараз вчені кажуть, що ця місцевість колись була прибережним регіоном, який постраждав від цунамі близько 6 тис. років тому.

Вони вважають, що череп належав особі, яка загинула у цьому цунамі.

Дослідники зробили відкриття, коли порівняли ґрунт у цьому регіоні з сусідньою місцевістю, враженою руйнівним цунамі у 1998 році.

Копирайт изображения journals.plos.org
Image caption Череп виявили біля міста Айтапе

"Хоча кості були гарно вивчені, мало уваги приділялося ґрунту, в якому їх виявили", - розповідає професор Джеймс Гофф з Університету штату Новий Південний Уельс (Австралія).

"Географічна схожість" свідчить про те, що люди зіткнулися з цунамі у цій місцевості ще тисячі років тому, додає вчений.

"Ми дійшли висновку, що людина, яка померла там так давно, є, ймовірно, найстарішою жертвою цунамі у світі", - пояснює професор Гофф.

Водночас, відзначають вчені, існує можливість, що ця особа померла і була похована якраз перед самим цунамі.

Дослідження враховувало розмір решток та композицію. Серед них виявили залишки мікроскопічних організмів з океану, подібних до тих, які були знайдені після цунамі 1998 року. Останнє забрало більше 2 тис. людських життів.

Команда вчених також провела радіовуглецеве датування - метод, який дозволяє точно встановлювати вік решток.

Дослідники кажуть, що їхні висновки, опубліковані у журналі PLOS One, підіймають питання переоцінки інших археологічних знахідок у прибережних областях.

Також на цю тему

Новини на цю ж тему