Умеров: я не виконував жодних умов для звільнення

умеров Копирайт изображения UNIAN
Image caption Ільмі Умерова засудили до двох років у колонії-поселенні

Заступник лідера Меджлісу кримськотатарського народу Ільмі Умеров, який разом з Ахтемом Чийгозом прибув в аеропорт "Бориспіль" з Анкари (Туреччина), запевнив, що не виконував жодних вимог для звільнення.

"Ніхто переді мною ніяких умов не ставив, ніхто зі мною не зустрічався. За два тижні до цього у мене було два представники з Москви, з ФСБ. Вони просили, щоби я написав прохання про помилування до Путіна. Після цього ніхто мені ніяких умов не висував", - сказав він на прес-конференції в аеропорту.

Уморова та Чийгоза, яких 25 жовтня Росія видала Туреччині, в аеропорту зустрічали рідні, близькі та журналісти.

Своєю чергою Ахтем Чийгоз підкреслив, що сила і послідовність викликає повагу навіть у ворогів.

Копирайт изображения UNIAN
Image caption Ільмі Умерова та Ахтема Чийгоза в аеропорту зустрічали Рефат Чубаров та Мустафа Джемілєв

Ціна звільнення

В.о. міністра інформаційної політики України Еміне Джеппар спростувала інформацію про те, що начебто Умерова і Чийгоза звільнили ціною свободи інших політичних в'язнів.

"Ціна не така. Цей процес, цей дипломатичний тиск буде тривати", - запевнила пані Джеппар і уточнила, що у тюрмах перебуває близько 50 в'язнів з Криму.

Вона також зауважила, що видача Чийгоза і Умерова Туреччині стала результатом потужного дипломатичного тиску керівництва України, лідерів "Великої сімки", президента США та багатьох інших світових лідерів.

Лідер кримськотатарського народу Мустафа Джемілєв наголосив, що в тому, що трапилося, були залучені сотні людей.

"Я хочу подякувати усім правозахисним організаціям, які робили зусилля для звільнення наших в'язнів. Хочу подякувати нашому президенту Петру Порошенкові, який говорив про це з трибуни Генасамблеї ООН", - сказав він на прес-конференції.

Голова Меджлісу кримськотатарського народу Рефат Чубаров запевнив, що жодна людина в Криму, яка зараз знаходиться в ув'язненні, або перебуває під підпискою під невиїзд, не залишиться наодинці.

"Дуже важливо, щоби ті, хто потрапляє до російських окупантів, з першого дня поводили себе гідно. Якщо людина не йде на вмовляння слідчих, її витягати легше", - додав пан Чубаров.

Копирайт изображения UNIAN
Image caption Ахтема Чийгоза в Криму засудили до восьми років позбавлення волі

Справи Чийгоза і Умерова

11 вересня 2017 року Верховний суд анексованого Росією Криму засудив Ахтема Чийгоза до восьми років позбавлення волі із відбуванням покарання у колонії загального режиму.

Чийгоза визнали винним у організації масових безладів на мітингу, що проходив у Сімферополі 26 лютого 2014 року.

Ільмі Умерова 27 вересня засудили до двох років у колонії-поселенні за звинуваченнями у зазіханні на територіальну цілісність Росії.

ФСБ звинуватила Ільмі Умерова у цьому після того, як в телеінтерв'ю минулого року він сказав, що Крим - це не Росія, і що окуповану територію мають повернути Україні.

Обидва кримськотатарських лідери не визнали своєї вини і заявляли про політичну заангажованість слідства, сторони обвинувачення і суду.

Більшість великих правозахисних організацій визнали Чийгоза і Умерова політичними в'язнями і неодноразово закликали Росію негайно зняти з них усі обвинувачення.

Новини на цю ж тему