Польський уряд розлютили заяви Туска про "кремлівський план"

Дональд Туск Копирайт изображения EPA
Image caption Дональд Туск звинуватив польський уряд у віддалянні від основних цінностей ЄС

Польський уряд звинуватив президента Європейської Ради Дональда Туска у "нападках на Польщу". Це сталося після того, як пан Туск висловив стурбованість з приводу політики польської влади.

"Нині, використовуючи свою позицію для нападок на польський уряд, він нападає на Польщу", - заявила прем'єр-міністр Беата Шидло у Twitter.

Її націоналістичний уряд керує країною останні два роки.

Дональд Туск - колишній прем'єр-міністр Польщі - пов'язував її уряд з "кремлівським планом", не вдаючись у подробиці.

Протистояння між цими політиками триває давно.

Партія "Право і Справедливість" (PiS), яку очолює Беата Шидло, сперечається із Європейською комісією з кількох приводів: щодо відмови приймати біженців за схемою переселення ЄС; підтримки вирубування стародавнього лісу; реформ у медіа та судовій системі.

Комісія звинуватила PiS у створенні загрози для принципу ЄС про верховенство права.

У неділю Дональд Туск, який позиціонує себе як ліберал-правоцентрист, написав у Twitter польською мовою: "Тривога! Серйозне протистояння з Україною, ізоляція всередині Європейського Союзу, відхід від верховенства права та незалежності суддів, нападки на неурядовий сектор та вільні медіа. Це стратегія партії "Право і Справедливість" чи кремлівський план? Занадто схоже, аби спати спокійно".

Минулого тижня Європейський парламент ухвалив резолюцію, в якій пролунало багато критики щодо політики PiS.

Згадуючи про Кремль, пан Туск, очевидно, пов'язує партію із втручанням у справи країн ЄС та України, в якому звинувачують Росію.

Копирайт изображения AFP/ GETTY IMAGES
Image caption Вирубка Біловезької пущі, яка перебуває під охороною, є одним із приводів невдоволення Єврокомісії

Напруження між Польщею та Україною

Польща була одним із головних критиків Кремля після того, як Росія анексувала український Крим у 2014 році і Москва почала підтримувати проросійських сепаратистів на сході України.

Впродовж останніх років Польща також допомагала Україні зблизитися із ЄС, хоча у відносинах двох країн залишається чимало неприємних моментів.

Ситуацію ще більше ускладнило те, що у суботу польські прикордонники не впустили до країни українського чиновника Святослава Шеремету.

Польська державна інформаційна агенція PAP зазначила, що той крок був відповіддю на заборону українською владою ексгумації поляків, що загинули в Україні під час Другої Світової війни.

Міністр закордонних справ Польщі Вітольд Ващиковський також сердито відреагував на повідомлення Дональда Туска у Twitter, називаючи їх "відчайдушним криком краху".

Пан Туск "не зміг здобути активну роль у європейській політиці, тому намагається зануритися назад у польську політику", - сказав він.

У березні Беата Шидло намагалася, але так і не змогла заблокувати повторне призначення Дональда Туска президентом Європейської Ради. Вона була єдиним лідером, що виступив проти призначення Дональда Туска, із 28 представників держав-членів.

Існують припущення, що пан Туск балотуватиметься у президенти Польщі після того, як закінчиться термін його посади у Брюсселі.

Також на цю тему

Новини на цю ж тему