Списки призовників у Facebook: чи це законно?

призовники Копирайт изображения UNIAN

Львівський обласний військовий комісаріат опублікував список з 15 тисяч людей, які підлягають призову на строкову військову службу, але з певних причин не з'явилися до місцевих військкоматів.

У списках були вказані імена, прізвища, по батькові та дати народження призовників по кожному району Львівщини.

Ця публікація у Facebook одразу ж спричинила численні скарги у коментарях про порушення прав людини та законодавства.

Через декілька годин військкомат видалив публікацію. Зараз у Facebook доступна сторінка комісаріату, останнє оновлення якої було у березні 2016 року.

ВВС Україна розбиралася, чи є така публікація персональних даних незаконною, та чи може людина, яка знайшла своє прізвище у списку, притягти автора публікації до відповідальності.

Хто що порушив?

Більшість коментарів під постом Львівського військкомату зі списками містила критику таких дій, однак були й такі, які вважали це правильним кроком, щоби країна знала осіб, які відмовляються від проходження військової служби у лавах Збройних сил України.

Під одним із постів на сторінці військкомату представник Секретаріату Уповноваженого Верховної Ради з прав людини Богдан Крикливенко написав, що людина, яка опублікувала списки призовників, порушила законодавство і буде за це відповідати.

"Ви скоїли адміністративне правопорушення та будете притягнуті до відповідальності на підставі статті 188-39 КУПАП та закону "Про захист персональних даних». Вимагаю завтра відповідальну особу обласного комісаріату з'явитися до Наталії Малих та Світлани Маковецької (представники омбудсмена) для надання пояснення по суті неправомірного поширення персональних даних осіб", ‒ йдеться в повідомленні.

Копирайт изображения UNIAN

Представника омбудсмена підтримує Олександр Павліченко, виконавчий директор Української Гельсінської спілки з прав людини: "Це є порушення закону про таємницю персональних даних".

Водночас, правозахисник вказує на інші шляхи розв'язання проблеми, яку хотіли вирішити працівники військкомату. "Натиснути, вплинути на тих, хто ухиляється, і примусити їх в такий спосіб, я б сказав, що це трохи радянський спосіб", - додає Павліченко.

Чи буде відповідальність?

В Українській Гельсінській спілці переконані, що особи, чиї прізвища опинилися в оприлюднених списках військкомату не будуть оскаржувати такі дії, адже знаходяться у конфлікті з цією установою.

"Ця процедура у нас ще дуже невідпрацьована і немає позитивної судової практики. Ці особи ухиляються, а для того, щоби оскаржувати, треба з'явитися публічно", - пояснює Олександр Павліченко.

Таку думку підтримує юрист "Центру громадської адвокатури" Богдан Зелений. "Доки особа не буде притягнена до відповідальності судом, або доки стосовно неї не буде складено протокол, її не можна звинувачувати в тому, що вона ухиляється", - каже правник.

За його словами, військкомат мав би знати, що публікація особистих даних є порушенням закону. "Вони говорять, що порушенням закону є неявка призовників до військкоматів. Так само і в їхньому випадку незнання закону не звільняє від відповідальності", - додає юрист.

Image caption Провулок Крива Липа в центрі Львова пізно увечері перекрили поліцейські та військові - шукали призовників

"Лови" на призовників

Це не перші "незвичні" дії львівського обласного військкомату, спрямовані на пошук так званих "ухилянтів" - осіб, які після отримання повістки не з'явилися до комісаріату.

На початку листопада врученням повістки до військкомату закінчився візит до одного з нічних клубів у центрі Львова для 12 юнаків.

Це сталося за кілька днів після подібного рейду людей у формі на київський клуб Jugendhub. Його відвідувачі призовного віку несподівано для себе опинилися трохи пізніше у військкоматі.

Такі дії викликали критику у багатьох користувачів соцмереж.

У Львівському обласному військкоматі повідомили, що з Львівщини вже відправлено на службу до армії 60% від запланованої кількості призовників - залишилось відправити ще близько 300 осіб.

Новини на цю ж тему