Патріарх Філарет не просив РПЦ про помилування - УПЦ КП

патріарх Філарет Копирайт изображения UNIAN

Глава Української православної церкви Київського патріархату Філарет ніколи не звертався до Російської православної церкви з проханням про помилування. Про це заявив архієпископ Чернігівський і Ніжинський, речник УПЦ КП архієпископ Євстратій (Зоря).

"Патріарх Філарет не звертався до патріарха Кирила та до єпископату Російської православної церкви з проханням помилувати його та повернути до Церкви. Поширюється провокаційна інформація, яка не відповідає дійсності", - сказав речник УПЦ КП, якого цитує агенція "Інтерфакс-Україна".

Раніше Російська православна церква заявила, що голова УПЦ КП, патріарх Київський і всієї Руси-України Філарет попросив прощення і просить скасувати попередні рішення РПЦ щодо української церкви.

Чи було прохання?

Офіційний сайт Російської православної церкви повідомив, що на Архієрейському соборі РПЦ, який відбувається в Москві, заслухали письмове звернення від глави УПЦ КП патріарха Філарета до глави РПЦ патріарха Кирила.

"У листі міститься прохання про відновлення євхаристійного та молитовного спілкування з християнами, які перебувають в українському церковному розколі, і про скасування "усіх рішень, в тому числі про погрози й відлучення... заради досягнення Богом заповіданого миру між єдиновірними православними християнами й примирення між народами", - йдеться в повідомленні.

Як стверджують у РПЦ, лист завершується словами: "Прошу прощення у всьому, чим згрішив словом, справою і всіма моїми почуттями, і так само від серця щиро прощаю всім".

На сайті УПЦ Московського патріархату зазначається, що члени Собору "одноголосно підтримали пропозицію створення спеціальної комісії для перемовин з тими, хто відділився від церковного спілкування".

Копирайт изображения UNIAN
Image caption Речник УПЦ КП Євстратій Зоря та патріарх Київський і всієї Руси-України Філарет

Про що йшлося у листі Філарета?

Речник УПЦ КП пояснив, що патріарх Київський написав листа на прохання Московського патріархату як підставу для відновлення "молитовного єднання" на Соборі.

"Це була ініціатива з боку Російської церкви. Вони робили пропозицію, що нібито вони згодні до діалогу, до знаходження взаєморозуміння і примирення, але для цього потрібно, щоб Патріарх звернувся", - пояснив Євстратій Зоря, якого цитує УНІАН.

"На жаль цю можливість Собор відкинув", - додав він і опублікував у Facebook копію листа патріарха Філарета.

Щодо заяв з боку російської церкви про каяття, то, за словами речника УПЦ КП, патріарх Філарет не каявся і не буде каятися, тому що не грішив перед РПЦ і не порушував її канонів.

Євстратій Зоря також зазначив, що "єдиний діалог, який Патріарх і УПЦ КП хочуть і готові вести з РПЦ - діалог про визнання Москвою автокефалії Української церкви".

"Про жодне покаяння перед РПЦ або тим більше повернення до її складу не може бути й мови", - наголосив він.

1 грудня патріарх Філарет дасть прес-конференцію, на якій розповість про діалог з РПЦ щодо визнання автокефалії української церкви.

Прес-служба УПЦ КП згодом опублікувала копію листа Філарета.

У ньому він закликає "визнати від початку недійсними ті рішення, які Московському Патріархату заважають відновити молитовну єдність з помісною УПЦ - Київським Патріархатом".

"Після такого рішення Патріарх Філарет висловлює сподівання на рішення РПЦ визнати автокефалію УПЦ", - повідомила прес-служба УПЦ КП.

Також у листі є звернення про прощення, "адже "прощаємо і просимо прощення" - дієва формула примирення, яка не раз довела свою відповідність".

Новини на цю ж тему