Нетаньягу: палестинцям "слід постати перед реальністю"

"Чим швидше палестинці постануть перед реальністю, тим швидше ми рухатимемося у напрямку миру", - заявив Біньямін Нетаньягу в Парижі Копирайт изображения Reuters
Image caption "Чим швидше палестинці постануть перед реальністю, тим швидше ми рухатимемося у напрямку миру", - заявив Біньямін Нетаньягу в Парижі

Прем'єр-міністр Ізраїлю Біньямін Нетаньягу заявив, що палестинцям слід "постати перед реальністю" і прийняти Єрусалим як ізраїльську столицю, аби рухатися у напрямку встановлення миру в регіоні.

Говорячи із журналістами після зустріччю із президентом Франції Еммануелем Макроном у Парижі, Нетаньягу заявив, що Єрусалим був столицею Ізраїлю упродовж 3 тисяч років і "ніколи не був столицею ніякого іншого народу".

Ізраїльський прем'єр назвав "абсурдними" будь-які заперечення "тисячолітнього зв'язку єврейського народу із Єрусалимом".

"Це можна прочитати у дуже гарній книжці - називається вона Біблією, - заявив Нетаньягу. - Це можна прочитати і в історії єврейських спільнот у наших діаспорах. Де ще може бути столиця Ізраїлю, якщо не в Єрусалимі?"

"Чим швидше палестинці постануть перед реальністю, тим швидше ми рухатимемося у напрямку миру", - додав він.

Слова Нетаньягу водночас лунали на тлі неспокою на Близькому Сході, спричиненого нещодавньою заявою Дональда Трампа про офіційне визнання Сполученими Штатами Єрусалима як столиці Ізраїлю.

Так у неділю сутички між розлюченими демонстрантами і поліцією спалахнули у столиці Лівану - Бейруті - неподалік американського посольства.

Демонстранти, вигукуючи гасла проти Дональда Трампа, кидали каміння і влаштовували підпали у сусідніх із посольством США вулицях, тоді як поліція забарикадувала головну вулицю, що вела до дипломатичного комплексу. Сили безпеки Лівану також застосували водомети і сльозогінний газ по демонстрантах, що намагалися прорвати барикади.

Копирайт изображения Reuters
Image caption Сили безпеки Лівану забарикадували головну дорогу, що веде до дипломатичного комплексу
Копирайт изображения EPA
Image caption Дехто із демонстрантів спробував прорватися до посольства
Копирайт изображения AFP
Image caption На сусідній із дипломатичним комплексом вулиці влаштовували підпали

Напередодні вночі Ліга арабських держав після переговорів у Каїрі засудила рішення Вашингтона. Резолюцію підтримали й низка союзників США - ОАЕ, Саудівська Аравія і Йорданія.

У резолюції Ліга арабських держав заявила, що рішення Дональда Трампа щодо Єрусалима "посилює напругу, розпалює гнів і погрожує занурити регіон у ще більше насилля й хаос". Ліга також звернулася до Ради безпеки ООН із проханням так само засудити заяви пана Трампа.

Що сказав Трамп і чому це так важливо?

У середу, 6 грудня, президент США Дональд Трамп заявив, що він "націлений цього разу офіційно визнати Єрусалим столицею Ізраїлю".

"Я вирішив, що цей курс буде слугувати найкращим інтересам Сполучених Штатів і встановленню миру між Ізраїлем і Палестиною", - заявив він, додавши, що дав розпорядження Державному департаменту США почати процедуру із переміщення американського посольства із Тель-Авіва до Єрусалима.

Місто Єрусалим має виняткове значення як для Ізраїлю, так і для палестинців. Саме там знаходяться місця, святі одразу для трьох монотеїстичних релігій - ісламу, християнства і юдаїзму.

Ізраїль анексував Східний Єрусалим, де знаходиться, зокрема, Старе місто, у ході Шестиденної війни 1967 року, проте досі міжнародна спільнота не визнавала його частиною Ізраїлю. Всі іноземні посольства в Ізраїлі знаходяться у Тель-Авіві.

Палестинці хочуть, аби Східний Єрусалим став столицею їхньої майбутньої Палестинської держави - створення якої передбачається політикою "двох держав для двох народів".

Згідно з Ізраїльсько-палестинськими мирними угодами 1993 року, остаточний статус Єрусалима ще належить визначити на фінальних етапах мирних переговорів.

Новини на цю ж тему