На врученні Нобелівської премії миру застерегли від ядерної війни

За словами виконавчої директорки "Міжнародної кампанії з ліквідації ядерної зброї" Беатріс Фін (праворуч), від ядерної війни людство може відділяти "один маленький спалах люті" Копирайт изображения Reuters
Image caption За словами виконавчої директорки "Міжнародної кампанії з ліквідації ядерної зброї" Беатріс Фін (праворуч), від ядерної війни людство може відділяти "один маленький спалах люті"

Світ постав перед загрозою "ядерної кризи" через "травмоване его", заявила на врученні Нобелівської премії миру виконавчий директор "Міжнародної кампанії з ліквідації ядерної зброї" (ICAN) Беатріс Фін, натякаючи на нещодавнє посилення напруги між США і Північною Кореєю.

Отримуючи у неділю нагороду, пані Фін застерегла, що "від смерті мільйонів цивільних нас може відділяти один маленький спалах люті", від "знищення міст" - один "момент паніки".

"У нас є вибір: кінець ядерної зброї чи кінець нас", - заявила вона. За словами пані Фін, сьогодні ризик застосування ядерної зброї значно вищий, ніж у часи Холодної війни.

На церемонії у Осло голова Нобелівського комітету Беріт Рейсс-Андерсен озвучувала схожі застереження: "Безвідповідальні лідери, - заявила вона, - можуть прийти до влади у будь-якій ядерній країні".

За її словами, ICAN досягла успіху як у донесенні до громадськості інформації про загрози ядерної зброї, так і боротьбі із ними.

Голова Нобелівського комітету також особливо відзначила 85-річну Сецуко Турлоу, вцілілу у ядерній атаці на Хіросіму, а нині - помітну активістку ICAN. Вона також була присутня на церемонії нагородження.

Копирайт изображения Getty Images
Image caption Беатріс Фін (ліворуч) і вціліла у атаці на Хіросіму Сецуко Турлоу (праворуч) на церемонії у Осло

Пані Турлоу, яку після атаки на Хіросіму витягли живою із завалів її школи, розповіла, що більшість її однокласників, що перебували із нею в одній кімнаті, згоріли живцем. "Перемішані процесії примарних фігур, - описала вона на недільній церемонії свої спогади тих часів. - Ґротескно понівечені люди, вони стікали кров'ю, обгорілі, почорнілі й роздуті".

ICAN - це коаліція сотень неурядових організацій, що працює у напрямку заборони ядерної зброї на глобальному рівні. Вона була заснована у Женеві у 2007 році і займається сприянням дотриманню та реалізації Договору про заборону ядерної зброї.

У жовтні цього року стало відомо, що Нобелівський комітет присудив кампанії найпрестижнішу у світі премії у галузі встановлення миру у світі. Ще тоді Нобелівський комітет, пояснюючи присудження нагороди, згадував загострення ситуації із ядерною програмою Північної Кореї.

Напруга між США і КНДР зросла після приходу до влади у Сполучених Штатах президента Дональда Трампа, а особливо - у останні місяці. Відверта ворожнеча між паном Трампом і лідером Північної Кореї Кім Чен Ином подекуди упродовж цього року опускалася до особистих звинувачень і нападів.

Так Дональд Трамп погрожував "повним знищенням" уряду КНДР у випадку початку війни. Радник Білого дому із питань безпеки Герберт МакМастер минулого тижня заявив, що можливість війни із Північною Кореєю зростає щодня.

Тим часом у листопаді Пхеньян заявив, що випробував балістичну ракету, здатну переносити ядерну боєголовку і досягти території США.