У Британії - "нова" найвища гора

Копирайт изображения BAS/Alan Vaughan
Image caption Вчені перерахували висоту гори Надії

Через перерахунок висоти піків в Антарктиді у Великій Британії формально змінилася найвища гора держави, якщо рахувати із заморськими територіями.

Тепер цей статус отримала гора Надії (Mt Hope), що знаходиться біля Льодовика Брідмора.

Після перерахунку її висота становить 3 тис. 239 метрів, що на 55 метрів вище від гори Джексон (3 тис. 184 метрів), яка до цього мала "титул" найвищого британського піка.

На самому ж британському острові найвищою є гора Бен-Невіс у Шотландії - 1 тис. 345 метрів.

Гора Надії знаходиться на Британській антарктичній території. За договором про Антарктику 1959 року жодна країна не може там видобувати корисні копалини чи розміщувати збройні сили.

Територію використовують лише для наукових досліджень.

Image caption Британці порівняли висоту своїх гір з висотою найвищої - Еверестом, який збражений ліворуч

На певну частину материка, зокрема Антарктичний півострів, узбережжя моря Ведделла та землі південніше - аж до Південного полюсу - претендує Велика Британія, чиї дослідники у ХІХ та на початку ХХ століть відкривали ці території.

Наприклад, гору Надії відкрив і назвав англійський полярник Ернест Шеклтон у 1908 році.

"Фотограмметрія"

Кореспондент ВВС з питань науки Джонатан Амос пояснює, що перерахувати висоту гір Британська антарктична служба (BAS) вирішила через занепокоєння пілотів, які літають над засніженим материком.

"В Антарктиці немає доріг, щоб кудись дістатися, ви маєте летіти літаком. А якщо ви летите, то маєте точно знати, де гори і якої вони висоти", - пояснює доктор Петер Фретвелл, який веде ці розрахунки для BAS.

"На континенті траплялися авіакатастрофи, й ми вважаємо, що деякі з них сталися через недосконалі мапи", - додає дослідник.

Програма BAS передбачає дослідження всього британського сектору Антарктики, зокрема Антарктичного півострова, біля якого діє українська станція "Академік Вернадський".

Копирайт изображения Getty Images
Image caption Антарктичні гори - вражаюче видовище

Водночас гора Вінсон залишається безсумнівним найвищим гірським масивом Антарктиди - його висота 4 тис. 892 метри.

У своїх дослідженнях британські вчені використовували потужні супутникові знімки.

Вершини знімали з двох позицій, а потім за тригонометричними розрахунками визначали їхню висоту.

"Ми називаємо це фотограмметрією", - відзначає доктор Фретвелл.

У результаті перерахунків висота гори Надії зросла з 2 тис. 960 метрів до 3 тис. 239 метрів.

Дослідники кажуть, що їхній метод допускає лише 5 метрів похибки, тож дискусій щодо того, що вище - гора Надії чи гора Джексон - не має бути.

Джонатан Амос відзначає, що довгий ланцюг піків на Антарктичному півострові, в якому розташовані обидві гори, є одним з найбільш вражаючих місць на планеті.

Вчені кажуть, що він утворився від 50 до 100 млн років тому внаслідок "сповзання" океанічної тектонічної плити під Антарктиду.

Пізніше рельєф "відшліфували" льодовики, внаслідок чого гори отримали нинішню форму.

Детальні мапи

Копирайт изображения Harris Geospatial
Image caption Супутник WorldView-2 вважаєтся одним з найкращих наукових приладів для фотографування

Свої висновки команда доктора Фретвелла опублікувала на форумі Американського геофізичного товариства у Міжнародний день гір. Його запровадила ООН для того, щоб привертати увагу людей до екологічної ситуації в горах та її впливу на людство і екосистеми.

На цьому ж форумі розповіли про низку інших проектів щодо створення детальних мап Антарктики та Арктики.

Доктор Пол Морін з Полярного геопросторового центру Університету Міннесоти розповів про те, як за допомогою супутникових знімків WorldView-2 створили детальну мапу Арктики - супутник відзняв і виміряв висоту кожних двох метрів регіону.

Наступного року очікується аналогічна мапа для Антарктики - там відзнімають кожні вісім метрів місцевості.

"З цими даними Антарктики перетвориться з місця, яке найгірше зображене на мапах, на найкраще закартографоване", - пообіцяв ВВС доктор Пол Морін.

"Це дозволить проводити кращі й дешевші дослідження. Й це зробить наукові роботи безпечнішими, адже ми точно знатимемо, де що знаходиться", - додав вчений.

Також на цю тему

Новини на цю ж тему