Яценюк: анексія Криму відбулася внаслідок змови Януковича і Путіна

Арсеній Яценюк Копирайт изображения UNIAN

Колишній прем'єр-міністр Арсеній Яценюк вважає, що анексія Криму відбулася внаслідок змови екс-президента Віктора Януковича і президента Росії Володимира Путіна.

Про це він заявив в Оболонському суді Києва, де слухається справа про державну зраду екс-президента Віктора Януковича.

Арсеній Яценюк також заявив, що вважає письмове звернення Віктора Януковича до Володимира Путіна та парламенту РФ про введення військ на територію України "ключовим" в анексії Криму.

"Це була дуже підготовлена операція, а звернення Януковича відіграло ключову роль для легітимізації введення російських військ. (...) Я не виключаю, що про таку заяву Віктор Янукович і Володимир Путін домовилися. Це була дуже важлива заява для Росії, нею вона хотіла легітимізувати введення військ, уникнути відповідальності щодо незаконної анексії Криму, у тому числі у міжнародних структурах", - заявив Арсеній Яценюк.

Захист Віктора Януковича у справі про державну зраду екс-президента намагається довести у суді, що провина за анексію Криму лежить на постмайданівській владі, а не на Вікторі Януковичі.

"Ми маємо підстави вважати, що анексія Криму відбулася не через дії Віктора Януковича, а через бездіяльність керівництва України, яке прийшло до влади після Євромайдану", - заявив адвокат компанії "Aver Lеx" Віталій Сердюк.

Військові прокурори заперечували проти питання адвокатів до Арсенія Яценюка: "Що ви особисто зробили, щоб не допустити анексії Криму?" Проте суддя став на бік адвокатів, наголосивши, що Віктор Янукович звинувачується не лише у державній зраді, але й у пособництві веденню агресивної війни проти України.

Екс-президент неодноразово заявляв, що повністю заперечує свою вину і нещодавно подав заяву до ГПУ про "насильницьке захоплення влади у лютому 2014 року". Генпрокуратура проводить досудове рослідування за цим зверненням.

Арсеній Яценюк заявив, що нова українська влада використала усі засоби для політичного і дипломатичного вирішення ситуації".

"Ми закликали Росію, у тому числі контактуючи із представниками Кремля телефоном, припинити захоплення Криму і повернутися у правове річище. Ми зверталися до міжнародних структур, залучали усі можливі механізми для того, щоб Росія зупинила порушення норм міжнародного права. Коли стало очевидно, що Росія не зупиняється, були ухвалені рішення, спрямовані на посилення обороноздатності країни. Завдяки цим зусиллям була ухвалена заява Генасамблеї ООН, яка підтвердила територіальну цілісність України і засудила агресію Росії", - заявив Арсеній Яценюк.

Він також наголосив, що нова влада була готова надати Криму якнайширші повноваження, і це обговорювалося на РНБО.

Окрім того, сказав пан Яценюк, секретар РНБО Олександр Турчинов, який тоді виконував повноваження президента України, давав усні розпорядження застосовувати зброю для захисту військових об'єктів у Криму.

"Проте реальна мета Росії і президента Януковича була зовсім інша - захоплення Криму", - заявив тодішній прем'єр-міністр.

Віктора Януковича підозрюють у державній зраді, пособництві в умисних діях, вчинених з метою зміни меж території та державного кордону України, пособництві у веденні агресивної війни.

У травні 2017 року Оболонський райсуд Києва розпочав заочне судове провадження.

Також на цю тему

Новини на цю ж тему