Звинувачений у вибуху в Нью-Йорку розповів, як зробив бомбу

Акаєд Улла Копирайт изображения Reuters
Image caption Акаєд Улла

У вівторок у Нью-Йорка відбулася прес-конференція з приводу вибуху бомби, який, за словами слідства, влаштував 27-річний Акаєд Улла.

Одночасно прокуратура розповсюдила перший судовий документ у цій справі, який має назву "Скарга" (Compaint) і є клопотанням судді про видачу ордера на арешт підозрюваного.

Документ займає 10 сторінок і вийшов з-під пера слідчого міністерства внутрішньої безпеки США Джозефа Серсіелло, що входить до складу нью-йоркської спецгрупи ФБР по боротьбі з тероризмом.

Уллу звинувачують у "наданні суттєвої допомоги і ресурсів організації, яка визнана терористичною", а саме "Ісламська держава", у "застосуванні зброї масового ураження", "вибуху бомби в громадському місці", "руйнуванні майна за допомогою пожежі або вибухової речовини "і" використанні вибухового пристрою для вчинення злочину із застосуванням насильства ".

Вибух стався о 07:20 ранку в понеділок у підземному переході, що з'єднує станції метро на 7-й і 8-й авеню і 42-ої вулиці, тобто під тим місцем, де автор цих рядків був присутній в минулу п'ятницю на палестинській демонстрації.

Місце вибуху знаходиться в безпосередній близькості від головної автобусної станції Манхеттена, відомої як Автобусний термінал Портового управління.

Після вибуху поліцейські знайшли Уллу, який лежачим на підлозі переходу. У кишені його штанів знайшли батарейку на дев'ять вольт, від якої до його куртки тягнулися дроти. Під курткою були дві пластикові стяжки.

На підлозі знайшли уламки металевої труби і пробки. До проводів були приєднані лампочки від Різдвяних електрогірлянд. У списку речових доказів є також металеві гвинтики і шматочки пластикових хомутів.

Після арешту

Слідчий Серсіелло вивчив відеозаписи, зроблені в переході камерою спостереження. О 7:18 на ньому з'являється людина, в якій можна впізнати Уллу. Через лічені секунди камера зафіксувала вибух, після якого Улла падає на підлогу.

Місцеві ЗМІ повідомляли, що його рука тягнулася до мобільника, і припускали, що він намагався привести в дію другу бомбу. Але в документі слідчого про це немає ні слова.

Взявши його під варту, поліція доставила Уллу в лікарню Бельв'ю на Першій авеню, куди зазвичай привозять на медогляд затриманих з усього Манхеттена. Йому оголосили звичайний список прав затриманого, відомий в США як "права Міранди". Улла ними не скористався і погодився відповідати на питання без адвоката.

Він, зокрема, визнав, що виготовив бомбу і привів її в дію 11 грудня. "Я зробив це для" Ісламської держави ", - сказав Улла.

За його словами, він зробив бомбу у себе в квартирі в Брукліні. Він почав запасатися потрібними матеріалами для неї за два-три тижні до вибуху. Корпусом її служила металева труба, яку Улла заповнив вибухівкою власного виготовлення. Електрогірлянди, дроти і батарейка були призначені для того, щоб привести бомбу в дію.

Улла потім набив в трубу гвинти в розрахунку на те, щоб вразити якомога більше людей. З цієї ж причини він вибрав для акції будній день.

Він пояснив, що підірвав бомбу в знак протесту проти політики американського уряду, в тому числі на Близькому Сході.

Процес радикалізації

Процес його радикалізації почався приблизно в 2014 році. Улла заявив, що на нього вплинули відеозапису "ІД" в інтернеті. Зокрема, він послухав заклики влаштовувати теракти в своїх країнах, якщо у неофітів не буде можливості поїхати за кордон і приєднатися до "ІД" там.

Десь рік тому Улла почав вивчати інструкції для самодіяльних бомбістів.

Вирушаючи в понеділок на операцію, Улла написав в "Фейсбуці": "Трамп, тобі не вдалося захистити свою країну!".

Як пише слідчий Серсіелло, "виходячи зі своєї підготовки і досвіду, я зрозумів це як те, що Улла мав на увазі нинішнього президента Сполучених Штатів".

Копирайт изображения Getty Images
Image caption Будинок, де жив Акаєда Улла у Брукліні

Під час обшуку в його бруклінській квартирі знайшли металеві труби, шматки дроту і різдвяної гірлянди, гвинти, такі самі, які і на місці вибуху, і паспорт на ім'я Улли з рукописними написами, в тому числі "О, Америка, помри в люті своїй!"

У той же день місцеві родичі Улли, який приїхав до США в 2011 році з Бангладеш на правах члена сім'ї іммігрантів, висловили обурення щодо поведінки правоохоронних органів.

"Ми глибоко засмучені нападом, що стався сьогодні у нас в місті, і твердженнями на адресу нашої сім'ї", - говорилося в заяві родичів Улли, поширеній через "Нью-Йоркську раду з американо-ісламських відносин".

Автори заяви висловлюють протест з приводу того, як з ними поводилися в перші години після вибуху. "Ми бачили сьогодні, як наших дітей, декому з них не більше чотирьох років, тримали на холоді, поки їхніх батьків допитували", - нарікали вони.

"Нашого родича-підлітка витягли з заняття в школі і допитували без адвоката, без його батьків, - йдеться далі. - Це не ті дії, яких ми очікуємо від нашої судової системи".

За словами поліції, вона провела обшук на квартирі, де Улла жив з батьками, а також у квартирі однієї з його родичок. Як писала New York Times, поліцейські вивели з дому і повезли кудись жінку в хіджабі.

Також на цю тему

Новини на цю ж тему