Парламент Британії лишив за собою право голосування з "брекзиту"

Тереза Мей

Автор фото, Getty Images

Уряд британського прем'єра Терези Мей зазнав поразки в парламенті під час голосування про важливу поправку до законопроекту про перенесення європейського законодавства у британське.

Ухвалена поправка передбачає, що підсумкова угода про умови виходу Великої Британії з ЄС має бути схвалена парламентом.

Уряд виступав проти цієї поправки і стверджував, що це положення послаблює його позицію на переговорах з ЄС. Він переконував, що необхідність ратифікації угоди в парламенті залишить ще менше часу для переговорів, на які і так відвели вкрай мало часу - до 29 березня 2019 року.

Це перша поразка уряду в парламенті з питання про "брекзит".

Якщо ця поправка не буде скасована на подальших етапах, депутати отримають змогу проголосувати за остаточну угоду, досягнуту з Брюсселем, до її ратифікації.

Сталося вона за день до того, як прем'єрка Тереза Мей має брати участь в саміті ЄС, на якому буде обговорюватися "брекзит ".

Що все це означає?

Лора Кюнссберг, кореспондент ВВС з питань британської політики

Це перша поразка Терези Мей в палаті громад. У четвер на неї також чекає зустріч в Брюсселі з лідерами країн Євросоюзу.

Але, крім певного конфузу, чи означає це голосування щось серйозне? Думки міністрів з цього приводу розходяться. Двоє міністрів сказали мені, що результат голосування, звичайно, неприємний, але за великим рахунком нічого не змінює.

Консервативна партія настільки розколота з питання про те, як країна вийде зі складу ЄС, що з самого початку було ясно, що проходження відповідних законопроектів через парламент легким не буде.

Автор фото, House of Commons

Підпис до фото,

Під час дебатів депутати-консерватори сперечалися один з одним

Але ще один міністр сказав мені, що це голосування - це "погано для "брекзита", і явно переживав з приводу того, як повели себе його колеги.

Уряд зазнав поразки в парламенті після бурхливих дебатів, під час яких бунтівники-консерватори приєдналися до опозиційної Лейбористської партії.

Критики запропонованого законопроекту стверджували, що його мета - саботувати волевиявлення народу і зв'язати руки уряду.

Членство Великої Британії в ЄС припиниться 29 березня 2019 року. Зараз починаються переговори між Лондоном і Брюсселем про те, якими будуть відносини обох сторін після цієї дати.

Законопроект про вихід зі складу ЄС - це важлива складова стратегії британського уряду.

Він припинить переважний статус загальноєвропейського законодавства над законами складових частин Сполученого Королівства і одночасно автоматично перенесе всі раніше ухвалені європейські регламенти та директиви до британського законодавства, аби в день "брекзиту" закони залишалися незмінними.

Депутати парламенту багато разів намагалися змінити текст законопроекту, але лише зараз їм це вдалося.

Якщо не відбудеться жодних змін, парламент повинен буде схвалити майбутню домовленість з Брюсселем, перш ніж та набуде чинності.

Координатор переговорів з "брекзиту" з боку Європейського парламенту Гі Верхофстадт написав у Twitter:

"Британський парламент бере контроль в свої руки. Європейський і британський парламенти разом вирішать, якою буде остаточна угода. Інтереси громадян важливіші, ніж вузькопартійні політичні інтереси. Це хороший день для демократії".