Британія і ЄС завершили перший етап переговорів про "брекзит"

Тереза Мей святкує Копирайт изображения Reuters
Image caption Тереза Мей може зітхнути з полегшенням

Після шести місяців напружених переговорів Європейська рада офіційно оголосила про завершення першої фази "брекзиту" і перехід до етапу узгодження майбутніх торговельних відносин між Британією і ЄС.

І Євросоюз, і Великої Британії на цих переговорах продемонстрували, що хочуть і готові укласти угоду, і що діють відкрито і чесно, сказав президент Європейської Ради Дональд Туск.

У якийсь момент здавалося, що розбрат в уряді Терези Мей і складність обговорюваних питань можуть цьому перешкодити.

Однак рішення про перехід до другої фази переговорів щодо "брекзиту", ухвалене у Брюсселі лідерами країн Євросоюзу, свідчить про те, що початкові труднощі вдалося подолати.

На другому етапі мають бути обговорені майбутнє відносин між Лондоном і ЄС після того, як Британія покине цю організацію. Це включає обмежений за тривалістю перехідний період і питання торговельних відносин.

Перспектива

27 країн, які залишаться у ЄС, постановили, що в ході першого етапу переговорів досягнуто значного поступу, проте, за словами канцлерки Німеччини Ангели Меркель, друга фаза обіцяє бути ще складнішою.

Копирайт изображения Reuters
Image caption Дональд Туск оголошує початок другого етапу переговорів із Британією

Втім, британський прем'єр-міністр Тереза Мей назвала рішення про перехід до другої фази переговорів з ЄС важливим кроком на шляху до плавного і впорядкованого брекзиту.

А президент Франції Еммануель Макрон заявив, що, зробивши крок вперед, Євросоюз зміцнив свою єдність, захистив спільний ринок і забезпечив "виконання власних правил".

Тепер переговори зосередяться на довгострокових відносинах між Євросоюзом і Великобританією. Вони відновляться вже в січні, і в першу чергу їх учасникам належить обговорити умови дворічного перехідного періоду після того, як у березні 2019 року Британія покине ЄС.

Євросоюз уже опублікував документ, що визначає рамки другої фази переговорів, згідно з яким обговорення майбутнього економічного співробітництва між Британією і Євросоюзом почнеться не раніше березня наступного року.

Однак окремі члени ЄС можуть почати індивідуальні переговори з Лондоном уже зараз, що не може не радувати Даунінг-стріт.

Цей документ також підтверджує, що Британія залишатиметься під юрисдикцією Європейського суду і зобов'язана забезпечувати свободу пересування громадянам ЄС упродовж усього перехідного періоду.

При цьому угоди щодо кордону з Ірландією, так званий "білль про розлучення" і права громадян ЄС і Британії, під якими минулої п'ятниці підписалася Тереза Мей, повинні "дотримуватися повною мірою і найближчим часом трансформуватися у відповідне законодавство".

"Оскільки Великобританія на час перехідного періоду залишається в митному союзі і спільному ринку, їй необхідно буде дотримуватися торгової політики ЄС", - мовиться в цьому документі.

Копирайт изображения AFP
Image caption У ЄС вважають найбільшим пріоритетом збереження внутрішньої єдності

Також на цю тему

Новини на цю ж тему